Tvorba her v Adventure Game Studio – 9. část – Interakce do podrobna

Estimated read time 4 min read
Program AGS, aneb Adventure Game Studio, je určen v první řadě ke tvorbě klasických spritových nebo kreslených 2D adventure her provedených v typickém klikacím rozhraní a to takovém, jaké znáte třeba z adventur ze série o Indiana Jonesovi či Monkey Islandu. Při troše snahy se z něj určitě dají vyždímat vpravdě neuvěřitelné věci.
Úvod do tématu hotspotů dnes uzavřeme informací, že všechny hotspoty v editoru vlevo jsou značeny a vykresleny šedou barvou s jedinou výjimkou – jde samozřejmě o hotspot, jenž právě máte rozeditován. Jestliže vám toto chování nevyhovuje, nic vám nebrání si jej změnit opakovaným stiskem tlačítka popsaného „show non-selected masks greyed out“ vpravo.
Interakce
Teď vám již finálně nastal čas, aby se ve vaší hře taky něco stalo konečně! Ujistěte se proto nyní, že máte vybraný první hotspot a klepněte na tlačítko „Events“ pod projektovým stromem tak, jak vidíte na obrázku.

18

Když řečené provedete, hned si jistě všimnete, že se vám panel vlastností / Property Grid změnil na seznam událostí spojených s aktuálním hotspotem. Eventy nastávají tehdy, když hráč ve hře něco udělá. Nyní zde evidentně není nic nastaveno, což naznačuje, že ať hráč udělá na hotspotu cokoliv, nic se nestane (správnější by bylo říci, že se sice stane, neboť události se otestují vždy enginem všechny, ale jejich odezva bude nulová).
Začněme nicméně raději s něčím jednodušším – jako třeba oznámením s popiskem tehdy, když hráč prozkoumá hotspot ve hře. Vyberte tedy řádek „Look at hotspot“ a všimněte si, že se vám nyní a hned po této akci vpravo objevilo další tlačítko s trojicí teček „…“ napovídající, že se zde dá editovat akce.
19
Na toto mini-tlačítko samozřejmě ihned klepněte a engine vám rázem automaticky vytvoří ve skriptech patřičnou událost a na tu jste okamžitě a střelhbitě přesunuti, abyste ji upřesnili dle svých chutí a potřeb. Mimochodem, nyní byste již měli mít i správně nastavené jméno pro prve vybraný hotspot, jinak budete nyní vyzváni k jeho zadání. Pokud jej nemáte, tedy jej doplňte dle návodů v minulých dílech.
20
Editovatelné okno s textem, jenž se před vámi nyní otevřelo, je editor skriptů, který sice možná vypadá na první pohled trochu složitě, tím se ale nenechte ani zmást, ani odradit. Linka „function hDoor_Look“ vám zde definuje začátek skriptu, který se spustí pokaždé, když hráč provede na něj připojenou akci. V AGS podobnou akci / skript / funkci uzavírají složené závorky: tj. znaky „{“ a „}“. Jinými slovy, za skript pro danou akci je považováno vše nalézající se mezi nimi.
Jelikož existuje samostatný tutoriál na téma „představení schopností místního skriptování“, nebudeme na toto téma příliš odbočovat (to zpracujeme patrně zase v nějakém jiném článku), ale omezíme se dnes toliko a jen na jediný a nejjednodušší příkaz (máme na mysli konkrétně příkaz „Display“, po jehož provedení se hráči vypíše na obrazovku zpráva). Stačí tedy zadat něco jako zde:
21
Napište si vše v jazyce, v jakém chcete, ale předpokládáme, že budete dělat hru primárně pro anglicky mluvící publikum… Tak či onak, vždy, jakmile jste s editací skriptů hotovi, vraťte se poklepáním na projektový strom vpravo nahoře do Roomu 1.

Další články

Další články autora