Tvorba interaktivních kvízů, křížovek a testů na web s programem Hot Potatoes

Estimated read time 4 min read

Tvorba interaktivních textových her a hříček je oblíbená ve všech svých formách, ať už se jedná o řešení sudoku, osmisměrek či křížovek. V módě jsou také interaktivní testy, které lze vidět například i na internetu v aplikacích, které určí optimální váhu člověka, průměrnou inteligenci a mnoho dalšího. Aplikace, o které si dnes povíme, tedy Hot Potatoes v sobě neskrývá jednoduché jádro, ale velké množství užitečných nástrojů, které dokáží vytvořit mnoho zajímavých her. Všechny vytvořené křížovky kvízy i hlavolamy je možné umístit na své webové stránky, odkud se budou spravovat. Níže si ukážeme s jakými nástroji se v tomto programu setkáte:

JQuiz: nástroj, který slouží k vytváření kvízů. Kvízy mohou obsahovat 4 druhy otázek (otevřené, uzavřené, polootevřené a s vícenásobnými odpověďmi). Hráč, který s kvízem pracuje dostává zpětnou vazbu (v případě, že odpoví na odpověď špatně, tak může dostat nápovědu). Zahrnuto je i skóre, které se započítává zcela automaticky.

Ukázka tvorby interaktivního kvízu

JCloze: nástroj pro tvorbu textových testů a cvičení, ve kterých se především doplňují správné fráze do textu. Pokud aplikaci využívá učitel, tak může například vytvořit cvičení na doplňování správných předložek atd. Skóre je také automaticky započítáváno.

JCross: tvorba křížovek, křížovky patří mezi nejoblíbenější textové hlavolamy, tvořitel si může zadat jejich velikost, vzhled a dokonce do nich může zakomponovat nápovědu.

Ukázka hotové interaktivní křížovky

JMix: vytvoření cvičení, ve kterém se dávají z hromady slov dohromady celé věty nebo se seskupují slova podle nastavených hodnot. Uživatel může vytvořit herní cvičení typu „Seřaďte všechny státy podle rozlohy od největšího po nejmenší“ nebo třeba „Sestavte větu tak, aby dávala smysl“. Je možné skládat libovolné množství slov nebo vět, záleži na nastavení uživatelem.

JMatch: také velmi oblíbený nástroj, je možné s ním uspořádat předměty podle určitého pořadí. Zde se pracuje i s obrázky, uživatel může tedy nastavit třeba seřazení všech předmětů od nejlehčího po nejtěžší a vložit do adresáře obrázky pírka, činky, piána a slona. Uživatel zde může uplatnit svoji fantazii a tvořit vše co ho napadne.

Masher: jeden z nejdůležitějších nástrojů, pomocí kterého je možné tyto aplikace spravovat na svém webu.

Ukázka základního rozdělení nástrojů aplikace

S aplikací lze snadno dosáhnout zajímavých výsledků. Webové stránky se mohou díky těmto aplikacím stát velmi populárními nebo je možné své nápady dále rozšiřovat a vydělávat na nich.

Ovládání programu je velmi přehledné, skládá se pouze z několika oken, u kterých je uvedeno, téměř krok za krokem, jak s nimi pracovat. Pokud by uživatel i přesto chtěl vidět podrobný návod, tak ho může najít na stránkách aplikace. Aplikace je ke stažení níže. Návod a podrobné tuturiály najdete zde

          (9.1MB)

 

Další články

Další články autora