Úvod do tvorby her

Estimated read time 6 min read

Tvorba her láká každý den mnoho uživatelů však ne každý sebere odvahu a čas, aby si nějakou vlastní hru vytvořil. Asi prvotní otázkou každého uživatele je: Je to těžké? Ne, vytvoření vlastní hry opravdu těžké není, hru je v podstatě možné vytvořit o do deseti minut. Právě v této otázce bych se rád pozastavil a rozdělil tvorbu her na několik kategorií:

Začátečníci – uživatelé, kteří nemají s tvorbou her ani složitým kódováním žádné bližší zkušenosti. To je ovšem nijak neomezuje. Hry lze vytvořit i prostřednictvím softwarů, které nevyžadují zcela žádnou znalost programovacích jazyků, říká se jim tzv. WYSIWYG editory. V těchto editorech se většinou pouze zadávají kritéria, vkládají textury a postupuje se podle jednotlivých kroků programu. Většinou lze docílit jednoduchých, ale i pokročilých her, dokonce i tyto hry je možné následně propagovat nebo dokonce prodávat a vydělávat na nich.

Každý začátečník se postupně zdokonaluje, a proto většina začátečníků přejde brzy k základnímu kódování a postupně začne tvořit i složitější hry. Kvalitním začátkem pro tvorbu her je vyzkoušet si vytvoření své první hry v Game Makeru, spolu s návodem je to velmi snadné. Game Maker je aplikace, která dokáže vytářet 2D i 3D hry, Lite verze je ke stažení přímo na našich stránkách. Blíže se tomu však věnuje samotná kategorie Game Maker.

V této kategorii, resp. rubrice, se můžete se známit s mnoha softwary zdarma, se kterými dokážete během krátké doby vytvořit své vlastní 3D hry, textové hry, plošinovky, střílečky, kvízy, logické hry a mnoho dalšího. Veškerý software je u nás ke stažení zdarma. Nejsme Warez stránka, takže se nemusíte obávat o licenci, vše je u nás zdarma a dokonce s odkazy na původní stránky softwaru. Doporučeným začátkem pro všechny začátečníky je prolistování v jednotlivých kategoriích a následné přikročení k vytvoření vlastní hry pomocí návodu. Ke každému softwaru zde najdete přehledný návod, jak krok po kroku vytvořit svoji vlastní hru.

Pokročilí – do této kategorie bych rád zařadil všechny uživatele, kteří alespoň tuší jak se hry vytvářejí. Hry se vytvářejí jinak pokud jsou na Počítač, Facebook či snad na telefon. Jedno mají však společné, kódování. Pokud chce uživatel kódovat vlastní hru, tak se nikdy nevyhne učení programovacího jazyka. Mnoho mladých vývojářů se programování brání jako čert kříži, jde však o mnohem lehčí sousto než si mnozí myslí. Vše funguje zcela logicky.

Já osobně si myslím, že je téměř zbytečné začínat složitou hrou. I když jste pokročilí, tak není ke škodě začít s jednoduchými hrami. Vhodné jsou pro vás především kategorie, Programování, Počítačová Grafika,  Tvorba her na FB a telefony a také Game Maker. Game Maker by měl být základ každého vývojáře, pokud jde o základní nastavení parametrů, vlastností a vytvoření primitivní grafiky, tak není nic lepšího. Pokud si natolik věříte, že by jste dokázali vytvořit vlastní hru nebo aplikaci, tak si vyzkoušejte vytvořit vlatní hru, tedy zcela bez návodu.

Na našich stránkách lze stáhnout Lite verzi Game Makeru, pokud to však myslíte s tvorbou her zcela vážně, tak bude koupení plné verze zcela nezbytné. S plnou verzí sice nevytvoříte Halo nebo nové Call of Duty, ale dokážete vytvořit velmi kvalitní hru na úrovni. Jestliže vás láká vidina pěkných peněz, tak se nebraňte vytvoření hry na FB nebo na telefon, hry se velmi dobře prodávají a nejeden mladý a relativně nezkušený vývojář na tom nádherně zbohatnul. Postupovat lze také s jednoduchými softwary, nebo využít našich návodů a pustit se do kódování her v JAVĚ.

Pokud vám kódování není cizí, určitě by vám neměla být cizí také grafika. Tvorba objektů v 3ds maxu či práce s grafickými editory je základem pro vytvoření každé úspěšné hry. Pokud se naučíte správně kódovat, pochopíte základní prinncipy a naučíte se práci s grafikou, tak se pomalu ale jistě řesunete na pozici profesionála, který vydává svůj vlatní software a hry.

Profesionálové – zlatá laťka, do které se řadí uživatelé s velmi dobrou znalostí kódování v C++, Javě a dalších jazycích. Jeden neznámý uživael kdysi řekl: „Naučit se kódovat je mnohem lehčí než se učit španělsky nebo francouzsky“. V tom měl zcela jistě pravdu, kódování se nestane jenom prací, ale i zábavou. Profesionály v tomto oboru charakterizuje vlastní tvorba, kreativnost a pozitivní přístup k věci. Každý se může stát prfesionálním vývojářem, každý koho tento obor láká. Nezáleží na tom, jestli je vám třináct nebo třicet, kódovat se naučí lépe ten, koho to více baví a vývoj her pak jde od ruky každému.

Jak dlouho trvá než se ze začátečníka nebo pokročilého stane profesionál? Jsou uživatelé, kteří se přesunou z úplné píky na pokročilou úroveň již za několik měsíců, dostat se na profesionální úroveň je poté otázkou času, který do toho hodlá každý investovat. Tvorba her a softwaru je zábavná, jedná se o obor, ve kterém lze vydělávat nádherné peníze a zároveň si užívat úžasnou atmosféru, když se vytvoří další zajímavá aplikace.

Nebojte se tvořit, vytvářet vlastní hry dokáže každý, každý kdo má dobré nápady a nebojí se je ukázat.

Další články

Další články autora