Dark engine: tvorba her pro pokročilé + stažení

Estimated read time 3 min read

Zajisté si všichni vzpomenete na hry jako byl legendární Thief a Thief 2, či ještě více legendárnější Quake. Na na tu dobu pozoruhodné skybox efekty, či magické osvětlení, které ve hře vytvářelo atmosféru tak hustou, že by se dala krájet. Veškerá tato grafika byla vytvářena v Darke engine a my se na něj nyní podíváme trochu blíže.

Tento engine byl původně navržen v roce 1995 Seanem Barrettem. Vzhledem k jeho stáří je pochopitelné, že nemá vlastnosti některých nových enginů na které jsme zvyklí. Je omezen například v použití pouze 1024 teréních polygonů na obrazovce najednou a dalšími omezeními v podobě světel a objektů. Co se týče textur, hra podporuje PCX a TGA textury podporované od dvou až do 256×256. Textury se seskupují do „rodin“ které pak sdílejí stejnou paletu. Engine nám nabízí 216 textur a palet a k dispozici je také 8 animovaných vodních textur.

2

Na druhou stranu však na svou dobu nabízí Dark engine pokročilé AI a zvukové vlastnosti, u kterých má uživatel plnou kontrolu nad jejich šířením. Figuruje v něm také silný systém objektů s pokročilou fyzikou. Co se umělé inteligence non-player postav týče, engine nabízí hned tři stupně. Vybráním každé z variant bude mít za následek jak budou postavy reagovat na samotného hráče. První z nich je vágní, které se střetem s hráčem bude působit vyděšeným dojmem a proběhne pár naskriptovaných dialogů. Další je vyhledávací chování, které bude při zaznamenání hráče způsobovat jeho vyhledávání. A jako poslední bude definitivní, které bude způsobovat útok buď při přímém osvětlení hráče, nebo při prvním face to face kontaktu i bez nutnosti výskytu světla.

1
Ačkoliv se jedná o lehce archaičtější engine, jedná se zároveň i na svou dobu o engine velmi propracovaný, který umožní vývojáři nesčetné množství variací, díky kterým udělá samotnou hru zajímavou a napínavou. Není to jeden z enginu pro začátečníky, je tedy potřeba mít jisté zkušenosti a co nejlépe pochopit samotnou práci v něm, ale věřte že při pochopení jednotlivých nastavení a mechanismů, budete moci tvořit velice zajímavé herní prostředí zabalené do mysteriozní temnoty.

 

Co by to bylo za recenzi na engine, kdybychom vám ho nedali zdarma ke stažení, abyste si vy sami mohli udělat skvělé hry. Stáhnout si ho můžete níže.

Stáhnout Dark Engineicons

 

(4,5MB)

Další články

Další články autora