Doom engine – vytvořte si vlastní Doom + stažení

Estimated read time 3 min read

Doom, pojem, který v každém oldschool hráči vžene slzu do oka. Pokud i Vám přirostla tato nezaměnitelná herní klasika k srdci a rádi by jste navrhly hru Doomu podobnou, není problém! Díky Doom enginu, který je volně k dispozici se Vám toto přáni velmi jednoduše a rychle splní.
Doom engine umožňuje svému uživateli vytvářet 2D zobrazení přesně tak, jak jsme zvyklí ze starého Dooma. Není v něm tedy možné vytvářet víceúrovňové textury, což nám ovšem v 90. letech vůbec nevadilo, takže to nebude vadit určitě ani teď. Tvoření v tomto enginu spočívá ve vytváření jednotlivých 2D bodů, které jsou spojeny linkou nazývající se linedefs a každá z těchto linek může mít jednu nebo dvě strany, které se označují jako sidedefs. Ty dohromady vytvářejí jednotlivé sektory.

E1M1_overview

Každý sektor obsahuje řadu vlastností, jako jsou výška podlahy , výška stropu , úroveň osvětlení , podlahové a stropní textury a další. Engine pracuje ve formátu VGA 320×200 256 barev a jak již bylo řečeno, pracuje s texturováním podlah a stropů, samozřejmostí je však i vytváření objektů.
E1M1_window
První krok ve vytváření hry, spočívá v načrtnutí hrubého plánu mapy jednotlivých lokací v designerském screenu, dále se pak vytváří zdi a podlahy, přidávají jednotlivé objekty, které se tvoří stejně jako zdi a podlahy pomocí sektorů. Následně se uživatel přenese do players screenu, kde za pomoci kódování dolaďuje herní grafiku tak, aby dosáhl co nejlepšího výsledku.

E1M1AllSplitsExample2

Na webu se dá nalézt veliká spousta návodů pro vytváření jednotlivých objektu, podlah i zdí. Je to způsobeno právě masovou oblibou her Doom a Doom II. které, jak se zdá, spousta hráčů stále neomrzely. Samotná práce v tomto programu není nijak náročná a zvládne jí i lehce pokročilejší začátečník. Nejnáročnější z celé tvorby je ujasnění si jak by měla vypadat mapa kterou chcete vytvořit. Poté již za pomoci enginu dosáhnete požadovaného výsledku velice snadno.

E1M1YouAreHere

Nebojte se tedy oprášit vzpomínky na tuto starou dobrou klasiku v podobě herních sérií jako byl Doom a vytvořte svou vlastní hru s nezaměnitelným nádechem herního retra. Uvidíte, že i přes její lehkou zastaralost Vás bude práce právě s Doom enginem velice bavit.

Stáhněte si Doomsday engine a použijte zdrojový kód k vytvoření vlastní hry Doom, je to zdarma a připojíte se tím k tisícům nadšenců z celého světa, kteří vytváří obdoby Doomu podle svých představ.

 

Stáhnout Doomsday engineicons         (MB)

Další články

Další články autora