Engine 001 vám vytvoří pěkné hry zcela bez kódování

Estimated read time 6 min read

Engine 001 je úžasný nástroj, se kterým můžete vytvořit hry zcela bez jakéhokoliv programování. Lze zde tvořit závody aut, RPG hry, strílečky, adventury a mnoho dalšího. Vše je sice v jednodušším 2D prostředí, ale hru zvládne vytvořit naprosto kdokoliv. V enginu jsou předpřipravené hry pro úpravu, pouze zde dosazujete postavy, automobily atd. a upravujete mapu.

Engine 001 nabízí úžasné možnosti pro všechny uživatele, kteří si chtějí vytvořit vlastní hru zcela bez programování. Vše se vytváří v jednoduchém okně, kde si pomocí jednoduchých ikon vytvoříte mapu a poté se rozhodnete, o jakou hru se bude jednat, pokud se bude jednat o závodní hru, tak si vyberete auta z nabídky (nebo si nakreslíte vlastní), pokud se bude jednat o střílečku, tak si vyberete postavy, určíte zbraně, efekty atd. Prostředí je kompletně ve 2D, jestliže se zde rozhodnete vytvářet adventury nebo RPG, tak se může jednat i o velmi kvalitní tvorbu, tedy záleží na tom, kolik času nad tvorbou strávíte. Níže se můžete podívat na ukázkové video z enginu 001.

Jak můžete vidět, tak je tvorba opravdu snadná. Snadné je dokonce i nastavení událostí a akcí ve hře, které se dělá pomocí skriptování. Pokud chcete přidat akci, tak jednoduše zvolíte událost a k ní připojíte jinou událost, jednoduché, můžete to vidět například na obrázku níže.

Jednoduchý výběr událostí

Pro hry lze nastavit události z nabídky patří mezi ně tyto:

 Once Branch
Jednoduchá událost, která když se spustí poprvé, tak hraje specifikované události, které jsou napojeny na levou stranu a při spuštění podruhé hraje pokaždé ty události na pravé straně.

 Random Branch
Událost, která se náhodně vybere při spuštění, přehrávání událostí, které následují.

 Walk to Location
Umožňuje uživateli vybrat si postavu na mapě a vybrat také dlaždice na mapě, po kterých bude hráč chodit.

 Message Box
Otevře okno zpráv na obrazovce, ve kterém mohou uživatelé zadávat text nebo volitelné možnosti.

 Screen Pan
Přináší filmový nádech na mapě k přidělenému místu.

 Play Effect
Přehraje zvolený animační efekt na zvoleném místě na mapě.

 Play Sound at Location
Poskytuje přehrání zvuku na zvoleném místě na mapě, včetně hlasitosti.

Možnosti uživatele jsou opravdu velmi široké, není nad to si engine stáhnout a vyzkoušet si ho, stáhnout si ho můžete na konci tohoto příspěvku.

V samotném enginu lze jednoduše editovat a upravovat své efekty, například kouzlení, střílení a mnoho dalšího, slouží k tomu přehledný generátor efektů.

generátor efektů

K reálnosti ve hře přispívá také měnící se počasí a střídající se noc se dnem. Pokud půjde hráč lesem, tak můžete nastavit mlhu, pokud bude bouřka, tak lze nastavit například blesky.

Světelné střídání

Nemusíte se také obávat, že by vám došly postavy, u postav je možné měnit barvu kůže i vlasů, oblečení, boty, zkrátka všechno. Můžete si vytvořit klidně stovky druhů postav.

Různorodost postav

Do své hry není problém umístit různé truhly, které se otevírají, různé klíče, poklady, dveře a všechny možné předměty. Hráč může předměty sbírat do inventáře a zase je zahodit.

Velmi kvalitně je zde i vymyšlen boj s nepřáteli, u nepřátelje automaticky nastavena základní umělá inteligence a hledání cíle, tedy útok na hráče. V jednoduchém editoru je možné přidávat libovolné zbraně.

Přímý boj
Zajímavé prostředí a akce

Uživatel si může také upravit celé rozhraní hry, například zobrazení životů, pokud půjde o závody aut tak zase třeba zobrazení tachometru, aktuálně používaná zbraň, počet nábojů a mnoho dalšího.

Obrovské možnosti dělají tvorbu velmi zábavnou a nejlepší na tom všem je jednoduchost, představa, že tvoříte vlastní hru a nemusíte k tomu nic umět je vskutku velmi lákavá.  Níže si můžete stáhnout zdarma hry, které byly vytvořeny v tomto enginu, ať víve jaké máte možnosti.

Download Return to Camp Crystal Lake

Rád bych upozornil, že tato hra obsahuje sex a násilí, stáhněte si ji níže, má 15.5MB.

Download Return to Camp Crystal Lake

Další hrou je například The Hoplite, velmi zábavná hra z prostředí středověku, hra má 50.2MB.

The Hoplite

Pokud jste si hry vyzkoušeli, tak vás doufám přesvědčili, že ipodobně složité hry lze zvládnout za krátkou dobu. Nyní již k samotnému enginu 001, ten si můžete stáhnout níže. podívejte se také na domovské stránky enginu, kde se můžete podívat třeba na komunitu nebo si stáhnout další hry zdarma, je jich tam ještě dost. Níže je tedy ke stažení Engine 001 a odkaz na domovské stránky enginu.

         (23.3MB)

Další články

Další články autora