Gemtree Petr je jednoduchý český nástroj pro vytváření her a aplikací, stáhněte si ho zdarma

Estimated read time 5 min read

Gemtree Petr je český nástroj pro tvorbu her a aplikací, který ocení úplní začátečníci v oblasti vývoje i pokročilí vývojáři. S jeho pomocí je možné vytvářet hry a aplikace bez bližších zkušeností s programováním. Vytvořené aplikace jsou určené pro systém Windows. Nabízí se zde velmi jednoduché prostředí, ve kterém mohou pomocí klikání myši vytvořit aplikaci i mladí studenti.

Konečně je tento program zdarma pro všechny. Jedná se o vizuální editor, se kterým je možné ve velmi krátkém čase vytvořit vlastní aplikace, kromě aplikací se zde vytvářejí také hry. Lze říci, že největšími výhodami toho to nástroje jsou český jazyk a jednoduchost, pro tvorbu není nutné umět jakkoliv programovat a dokonce se tento program využívá k výuce vývoje aplikací. Malé děti si zde mohou hrát s králíčkem Péťou, kterého učí různým věcem, jak se pohybovat atd., ten kdo chce, ten si zde vytvoří aplikace. Nástroj je vhodný ale i pro pokročilé vývojáře, kteří si zde mohou vytvořit složité hry a programy. Programy a hry se zde vytváří jednoduše tak, že se jejich jednotlivé části skládají do sebe, viz obrázek níže.

Jednoduché skládání aplikací

 

Vlastnosti nástroje Gemtree Petr

Mezi důležité vlastnosti Gemtree Petr patří technika sprajtů, která umožňuje snadné vytváření pohybujících se překryvných animovaných objektů, vkládání zvuku je vyřešeno také velmi jednoduše, je zde multimediální podpora hudby, vícekanálové 3D reprodukce zvuku, MP3 souborů, audio-CD a mixérů. Nabízí se také veškeré číselné operace s přesností double-real (15 číslic, exponent +/- 308), matematické funkce (sin, log, int, …), dále bohaté grafické funkce, překrývání obrázků, průhlednost, stíny, vícevrstvá animace a výškové hladiny.

Ukázka amatérsky vytvořené hry :

http://www.youtube.com/watch?v=mAfP0tnYBOc
Obrovskou výhodou je export do EXE souboru bez nutnosti kompilace. Celé vývojové prostředí je jeden kompaktní celek včetně editorů obrázků, sprajtů, ikon a textů. Součástí instalátoru je velké množství ukázkových programů, obrázků, sprajtů, zvuků, hudby atd. Gemtree Petr podporuje snadnou přenositelnost dat z jiných aplikací díky standardním formátům ICO, BMP, JPG, MID, RMI, WAV, MP3, TXT, RTF a clipboard. Hry a aplikace vytvořené pomocí Petra lze ovládat myší, joystickem nebo klávesnicí,

Je možné zde vytvořit různé druhy her

Další výhodou je síťová podpora her DirectPlay, která umožňuje hraní her po síti Internet a přenos dat mezi počítači, podpora komunikačních portů (COM), UDP pakety atd. Petr podporuje vícejazyčnost vytvářených programů (podpora ALIASES jmen souborů). Lze také využívat externí  DLL knihovny a Windows API funkce. Uživatel se může spolehnout na výkonnou 3D grafiku (rozhraní OpenGL 1.0 a 1.1, DirectX 3, 5, 6, 7 a 8).

Jednoduchá výuka

Tvorba i výuka

Gemtree Petr je nástroj, se kterým se mohou začátečníci naučit základnímu programování, výuka probíhá ve velmi primitivním prostředí, kde se říká, co by měl králíček Péťa udělat.  Tato funkce je velmi podobná českému programu Karel, kde se také říkalo postavičce co má udělat a tím se uživatel vlastně učil základům programování.

Králíčka Péťu lze samozřejmě vynechat a soustředit se na to hlavní, což je vrámci tohoto portálu především tvorba her. Pomocí tohoto nástroje lze vytvářet zajímavé střílečky, závodní hry, logické hry, skákačky a mnoho dalšího. Aby byla, už tak jednoduchá, tvorba ještě jednodušší, tak byl vytvořen návod, který přesně krok po kroku vysvětluje jak co pomocí Petra udělat. Jsou zde návody na 2Dgrafiku, 3D grafiku a mnoho dalšího, vše samozřejmě v češtině. Na návody se dostanete prostřednictvím ikonky níže.

A nyní již k samotnému nástroji Gemtree Petr, k dispozici je i verze Gemtree Peter v angličtině, ale jelikož je tento portál určen pro české a slovenské vývojáře, tak níže můžete stáhnout Gemtree Petr v češtině. Pokud by vás zajímalo více informací ohledně tohoto nástroje, tak se podívejte na jeho domovské stránky. Velikost samotného nástroje je velmi malá, v balíčku ovčem naleznete 160 ukázkových programů, 2400 obrázků, 1000 ikon (předmětů), 1500 zvuků, 560 hudeb, 400 sprajtů, zdroje pro generování sprajtů a mnoho dalšího, proto má soubor téměř 400MB. Lze říci, že pro vytváření her ani nemusíte, pokud nechcete, importovat vlastní grafiku jelikož samotná hra obsahuje mnoho grafiky a hudby, ze které můžete vybírat. Nuže stáhněte si Gemtree Petr níže.

         (394MB)

Další články

Další články autora