Gimp je fenoménem ve světě grafiky, jedná se o grafický editor pro začátečníky, pokročilé a používá se i profesionálně. Nabízí práci v několika oknech, ale lze je i sjednotit v jedno, to umožňuje především poslední verze 2.8.0. Uživatel má k dispozici prostředky pro vytváření grafiky, úpravu fotografií, tvorbu animací a mnoho dalšího. Výhodou je také podpora mnoho formátů, práce s vrstvami, filtry atd. Gimp je zcela zdarma, stáhnout je možné všechny jeho verze, na konci tohoto příspěvku si můžete stáhnout nejnovější verzi.
Pro začátek práce s programem stačí přetáhnout obrázek na ikonku Gimpu nebo si otevřít program a v nabídce soubor zvolit „Nový“. Následně se zvolí rozměr plátna v pixelech, palcích či milimetrech. Zobrazí se volné bílé plátno, se kterým je možné pracovat, vkládat tam vrstvy, kreslit do něj, aplikovat filtry, vyřezávat určité části, využívat speciálních efektů atd.
Panely nástrojů je možné posouvat na různé části okna, pokud se uživateli líbí práce v jednom okně, tak ji stačí v menu nastavit. Na levé boční straně si lze všimnout panelu nástrojů, který nabízí tyto nástroje:
- obdélníkový a elipsový výběr
- laso pro vyříznutí nebo oddělění objektu (manuální výběr)
- kouzelnou hůlku pro přibližný výběr na základě spojité oblasti
- výběr podle barev
- výběr nůžkami podle inteligentního výběru
- výběr popředí, cesty, barevná pipeta
- přiblížení, měření vzdálenosti, přesun kurzorem
- zarovnání, ořez, otáčení
- škálování, naklonění, perspektiva
- překlopení, transformace, vložení textu
- barevná plechovka, mísení, tužka
- štětec, guma, rozprašovač
- inkoust, klonování, léčení
- perpektivní klonování, rozostření, rozmazání
- zesvětlení ztmavení
Každý ze zmíněných nástrojů lze vybrat, po výběru se zobrazí okénko s bližším nastavením, tedy velikost stopy, stopa, průhlednost, barva atd. Další dobrou funkcí je, že jsou podporovány klávesové zkratky, ke každému nástroji je nějaká přiřazena a lze si tedy takto ušetřit a zjedodušit práci.
Další možností rozšířené úpravy jsou filtry a barvy, tyto nástroje lze dohledat v nástrojové liště v horní části okna. Ve filtrech lze nastavit umělecké efekty jako třeba použití čočky, detekci hran, mapování, vytlačení, dekorace, animace, transformace atd. V sekci barvy lze snadno upravovat jas/kontrast, sytost barev, světlost, vyvážení, barevné mapování a mnoho dalšího.
Pokročilí uživatelé ocení především práci s vrstvami a průhledností. Takto je možné vytvořit obrázek z nekonečného množství vytvořených vrstev. Ve chvíli, kdy si nainstalujete Gimp, tak zjistíte, že ostatních grafických editorů netřeba, můžete si v něm vytvořit i GIF animace, web design nebo jakékoliv jiné věci. Program Gimp verze 2.8.0 je ke stažení níže.