id Tech 3

Estimated read time 3 min read

Hra Quake patří mezi několik desítek nejkultovnějších stříleček všech dob. Pokud si také dobře pamatujete na Quake Arénu, tedy hru, ve které se mohlo až několik desítek hráčů mlátit v jedné uzavřené aréně. Na tehdejší dobu se jednalo o velmi pokrokovou hru, která nabízela hráčům skvělé zážitky a hlavně dokonalé multiplayerové situace.

id Tech 3 engine vám umožní navrátit se do arény smrti, s vylepšenou grafikou a herními vlastnostmi. Tento engine na rozdíl od enginu vydávaných ve stejné době vyžaduje OpenGL kompatibilní grafický akcelerátor, protože engine neobsahuje softwarový renderer.

idtech3

Grafika hry je založena na „shader“ systému, kdy je vzhled mnoha povrchů předem definován v textových souborech za pomoci shader skript. Shadery jsou popsány a vyjádřeny jako několik vrstev, každá vrstva obsahuje texturu v režimu prolnutí. Tento systém přesahuje vizuální vzhledy, a definuje obsahy svazků.

stažený soubor

Pro účely videa je využíván RoQ, který byl používán ve hře Quake 3. Engine také pracuje s modely ve formátu MD3. Animace z něj byly na svou dobu velmi pokrokové a mnoho hráčům přímo vyrážely dech. Patrné to bylo hlavně u hry Quake 3 ve které byl tento formát poprvé použit, a se kterým pracuje i tento engine. Tento pokrok je dán hlavně díky rozdělení modelů na tři části, které jsou k sobě jednotlivě ukotvovány. A tyto jednotlivé části pak mají každá vlastní sadu textur. Tyto modely jsou osvětleny a zastíněny za pomoci Gouraud stínování. Na velmi dobré úrovni je také umělá inteligence nepřátel, kteří jsou generování v souvislých vlnách, a tím je na hráče připraveno opravdu mnoho chvil, u kterých se zapotí. Mezi silné zbraně patří tedy zvuk, dynamické stínování a ovládání virtuálního soustrojí.

stažený soubor (1)

Pokud tedy hledáte engine, který vám pomůže vytvořit hru z vám již dobře známého prostředí, pak je id Tech3 to pravé ořechové. Vyzkoušejte ho tedy a uvidíte, že se váš výtvor bude líbit každému, kdo přičichl k sérii Quake.

 

Další články

Další články autora