Každý počítačový hráč si určitě někdy položil otázku, jak hry, které jsou jeho každodenním chlebem, mohou být vůbec vytvořeny. Jak může být někdo tak geniální, aby to dokázal?
Odpověď je zcela jednoduchá. Na složité a celosvětově známé hry, jako jsou např. Call of Duty nebo Assasin’s Creed jsou sestavené speciální týmy týkající se až několik stovek lidí, pracujících na hře každý den. Např. na nejočekávanější hru roku 2012 – Assasin’s Creed 3 se podílelo okolo 700 lidí, kteří do hry dali veškerou svou kreativnost a zkušenost a nakonec vyšla velmi povedená hra.
My se však budeme bavit o jednodušší tvorbě, jako jsou kupříkladu hry, které můžete hrát každý den zdarma na internetu. Každou hru, kterou jste si někdy spustili na stránkách jako je např. velmi známý „webgames“ musel někdo vytvořit. Na takovouto tvorbu her je velmi dobrý a nejčastěji používaný program Game maker, ve kterém můžete vytvořit jak primitivní, tak i složitější hru, ve které si užijete spoustu srandy a pokud by byla dobrá, tak by jste na ní mohli i slušně vydělat.
Jsem úplný začátečník, co s tím?
Každý začínal od nuly, a proto si nemyslete, že když nemáte absolutně žádnou zkušenost s tvorbou her, tak se toto téma nemůže stát vaším koníčkem a později případně i prací. U nás si můžete stáhnout desítky enginů, se kterými vytvoříte hry zcela jednoduše a zcela bez programování. Již dříve zmiňovaný program Game maker je volně dostupný pro každého na internetu v lite verzi, která vám poskytne ideální rozjezd do světa tvorby her a vy se můžete rozmyslet, jestli se programování a tvorbě her budete věnovat nebo ne. Pokud ano tak si můžete dokoupit plnou verzi, která vám poskytne spoustu dalších vychytávek a možností, které můžete ve hře uplatnit.
Velmi jednoduchou hru vytvoříte v programu Game maker tak, že v základní nabídce kliknete na červeného smajlíka. Poté by se vám měla otevřít tabulka s možnostmi, kde můžete zadat, jak budou dané předměty vypadat a kolik jich bude. Poté co dokončíte tuto úlohu by jste si měli otevřít ikonku, která se nachází na pravé straně a vypadá jako modrý míček. V této ikoně máte už mnohem více možností např. si daný předmět pojmenovat, můžete mu přidat pohyby, popřípadě nějaké herní score a mnohem více. Co si uděláte nebo ne je jen na vás. Pravé tvoření her není v tom „obšlehnout“ hru od někoho jiného např. z youtube nebo nějakého jiného internetového návodu, ale spočívá v tom, aby si každý uživatel pohrál s daným programem a alespoň částečně mu porozuměl sám. Další velmi důležitá ikona, která se nachází hned zprava od modrého míčku má za úkol vytvořit pozadí a dané objekty v něm. Hru si také nezapomeňte uložit pomocí třetí ikony zleva „save the game“, aby jste ji mohli spustit i příšte.
Jaká kritéria bych měl splňovat pro úspěšnou tvorbu her?
Na tuto tvorbu nemusíte být geniální programátor ani si platit drahé kurzy programování nebo jiné práce na PC. Stačí, pokud využijete všechnu svou fantazii a umění a pokud jste úplní začátečníci, tak i čas a chuť učit se novým věcem. Pokud toto všechno splníte, tak by se z vás měli stát minimálně začátečníci nebo i pokročilí uživatele programu Game maker.