Jak vytvořit Android hry nebo aplikace

Estimated read time 8 min read

Každý den se na celém světě aktivuje kolem 850000 nových android zařízení, hráči s hrami vyrůstají a proto je neustále potřeba vyvájet nové a nové hry. Mnoho z nich odradí kódovací aspekt vývoje softwaru.

S příchodem smartphonů a Android marketů, softwaru na chytré telefony s tablety začal být trh na vzestupu, tedy ne že by byl softwarový trh někfdy slabý. Jestliže se průměrná sena hry nebo aplikace pohybovala kolem 2 dolarů, tak není problém vygenerovat až 10.000 stažení a více. To je 20.000 dolarů+

Registrace vývojáře pro Android Market stojí pouze 25 dolarů

Registrování pro vývojáře v Android Marketu stojí přitom pouze 25 dolarů. Velké technologické společnosti doufají, že tablet PC nakonec zcela nahradí notebooky i netbooky a stene se hlavní cestou pr využití výpočetní techniky v tomto desetiletí.
Mnoho mladých vývojářů si ovšem vůbec neuvědomuje, že ke tvorbě her nebo aplikací není třeba znát práci s kódováním. Nemusíte být počítačovými programátory. Ve skutečnosti je k dispozici tolik softwarových nástrojů, že jde kódování zcela mimo vývoj. Díky sadě příkazů a přizpůsobitelných nastavení je možné vytvořit hru nebo aplikaci úplně od nuly, podobně jako WYSIWIG (to co vidíš, to dostaneš) nástroje, web design, jako je Microsoft Frontpage nebo Expression Web.

Kódovací metoda

Většina programátorů dobře ví, že se pro tvorbu her nebo aplikací na Android, založených na Javě, používá Eclipse IDE (Integrated Development Environment) spolu s Android SDK (Software Development Kit), plus ADT plug-in s cílem vytvoření Android softwaru – Zní to zbytečně složitě už nyní, ale věřte mi,že to složité není.

Chcete-li vytvořit softwarové programy tímto způsobem vyžaduje to znalost programování v jazyce Java. Učení této metody se doporučuje, pokud máte v plánu stát se profesionálním vývojářem, i když to vyžaduje silné pochopení základů programování: proměnné, celá čísla, funkce, metody, smyčky, atd. – to není tak těžké, jak se na první pohled zdá a je mnohem snadnější naučit se programovat v tomto jazyku než se učit francouzštinu nebo španělštinu. Nicméně, pro začátečníka je mnohem jednodušších způsobů, jak začít rozvíjet své vlastní Android aplikace, které vás seznámí s tím, jak pracovat. Dokonce i práce s mnoha softwary se liší, například práce v Eclipse může být pro začátečníka neuvěřitelně obtížná. Osobně jsem zjistil, Eclipse kompletní a naprosté plýtvání časem.

Google Labs App Inventor

Aktualizace: App Inventor je nyní ukončen a přechází na MIT Center for Mobile Learning.
App Inventor je on-line stvoření od Google Labs, které umožňuje uživatelům vytvářet Android aplikace pomocí drag and drop rozhraní. Jednoduše se do okna naháže veškerá grafika a zvuk, který vaše aplikace bude používat. Jednotlivé položky se správně zařadí a vy jen vyberte co se stane po klepnutí na některé položky. Užibvatelské rozhraní aplikace je velmi jednoduché a přehledné, jednoduše se skompiluje vaše aplikace v .apk soubor. Aplikace nebo hry pak mohou být nainstalovány na kompatibilních zařízeních Android. Uživatelé, kteří nedokáží pochopit, jak programy pracují, by si měli jako první přečíst on-line manuál. Je to snadné, jakmile víte, jak na to. Jedinou současnou nevýhodou pro Inventor App je v tuto chvíli to, že nejste schopni nahrát aplikace nebo hry na Android Market i přesto, že Google na tomto zdroji pracuje. Nicméně, můžete hostovat stažení na svých stránkách nebo kdekoliv jinde, protože většina lidí stahuje hry a aplikace na mnoha oblíbených stránkách, nejenom na Android Marketu.

Appsgeyser
Appsgeyser je dalším užitečným nástrojem k vytváření aplikací, který umožňuje vytvářet Android aplikace nebo hry od již existujícího obsahu. Appsgeyser je velmi jednoduchý v tom, že můžete jednoduše zadat webovou adresu (URL) svých vlastních webových stránek a Appsgeyser automaticky převede do Android aplikaci na vás. Nicméně, měli byste zajistit, aby stránky vašeho webu byly nastaveny na správnou kompatibilitu pro standardní Android aplikace nebo budou příliš velké, aby se vešly na obrazovku. Appsgeyser také umožňuje zpeněžit své aplikace a to buď umístěním reklamy ve vaší aplikaci nebo prodejem ad-free přes síť Appsgeyser. Oni mají také bezplatné výukové materiály, které tvrdí, že vám pomohou vést vaši aplikaci k úspěchu. Spíše je zajímavé, že Appsgeyser podporuje také přidávání pokročilých funkcí HTML 5, schopnost posílat pop-up upozornění na seznam aplikací a pokročilé statistiky, takže můžete vidět, kolikrát byla vaše aplikace nainstalována.

Jakmile se dotvoří aplikace na Android prostřednictvím Appsgeyser, tak ji lze pak jednoduše stáhnout. Apk soubor, který je instalačním souborem, bude k dispozici ke stažení pro Android zařízení. Pokud si budete přát, tak můžete tuto aplikaci nahrát na místa jako je Google Play (Android Market) a SlideMe Market. Všechny aplikace vyrobené s Appsgeyser jsou automaticky umístěny na jejich vlastní síti.

Andromo

Poznámka: Andromo nyní začal účtovat poplatek za své služby. Pro každého, kdo má aplikace na Andromo již vytvořené, to znamená, že nyní již není možné ani aktualizovat své aplikace dokud nebude zaplaceno předplatné. Vzhledem k diskontním sazbám, které byly nabízeny již stávajícím členům, se nemůžu zbavit pocitu, že je Andromo ošizené svými plány. Proto bych nyní doporučil některou z dalších služeb.

A konečně za třetí, Andromo je dalším on-line nástrojem, který umožňuje uživatelům vytvářet vlastní aplikace pro Android zdarma bez nutnosti programovacích nebo kódovacích dovedností. Andromo umožňuje kombinovat různé funkce a komponenty, které vám umožní vytvořit si vlastní profesionální Android aplikace a navíc obsahuje i další funkce, které jsou neustále přidávány. Andromo podporuje interaktivní mapy, fotogalerie, blogy a kanály, video playlisty, vlastní stránky, webové stránky, HTML & CSS, MP3 hudbu, Soundboardsy a mnoho dalšího, což vlastně představuje WYSIWIG nástroj pro tvorbu Android aplikací. Andromo tvrdí, že jsou jejich uživatelé tak daleko, že už vytvořili 9398 aplikací, které byly zhotoveny 12.719 krát (v době psaní). Andromo mělo 11.000 zaregistrovaných uživatelů již po prvních týdnech od spuštění beta verze.

Stejně tak jako Appsgeyser, tak i Andromo umožňuje stahování .apk souborů vaší aplikace, která pak můžete nahrána do vašeho výběru v Android Marketu. Existují také možnosti, které zahrnují vaši vlastní reklamu ve vašich aplikacích, takže si na nich můžete vydělávat peníze.

Nahrání na Android Market

Jakmile máte svůj .apk soubor, který je připraven na instalaci do zařízeních se systémem Android, tak je dalším krokem dostat ho na online hosting. Ačkoli oba způsoby, Appsgeyser a Andromo, mají své vlastní sítě, kde budou vaše aplikace uživatelům ke stažení, můžete oslovit ještě širší spektrum Android Marketů, je jich hned několik:

Google Play (dříve Android Market) – Google účtuje 25 dolarů za každého, kdo se chce zaregistrovat jako vývojář. Existují rovněž omezení a požadavky pro vaši aplikaci, které je třeba zkontrolovat ještě před nahráním.

SlideMe Market (Original Android Market) – SlideMe tvrdí, že je jediným originálním Android Marketem a tvrdí také, že existoval ještě před před Google Play. SlideMe Market je jednoduchým řešením pro ty, kteří teprve začínají ve vývoji Androidu, registrace je zdarma a aplikace je možné nahrávat ihned. Každá aplikace musí mít nejméně dva obrázky s ním spojené – ikony a screenshot. Pokud jsou tyto požadavky splněny, pak byste neměli mít žádný problém s publikováním aplikace.

TechNewport Market (Nový market) – Pokud narazíte na nějaké problémy s nahráváním na Google Play nebo SlideMe pak je vaší třetí možností nahrání aplikací na TechNewport Android Market. V současné době je k dispozici pouze málé množství aplikací na těchto nezávislých a relativně nových stránkách. Nicméně, jediným omezením této služby je upload o maximální velikosti 5MG. Vaše aplikace by měl mít také ikonku a screenshot.


Další články

Další články autora