Java – Úvod

Estimated read time 3 min read

Vítejte na Java series !! Připravili jsme pro Vás několika dílnou sérii nabušenou návody jak na Javu.

Tyto tutoriály vás seznámí s programovacím jazykem Java. Budete kompilovat a spouštět vlastní Java aplikace, pomocí JDK. Je to velmi snadné se naučit Javu a získat zkušenostii, v této sérii se dozvíte, jak psát, kompilovat a spouštět Java aplikace. Než budete moci rozvíjet corejava aplikace, budete muset stáhnout Java Development Kit (JDK). Rovnou tedy přejdeme k věci.

Naše první aplikace bude velmi jednoduchá – povinné „Hello World“ uvádím zde povinné, neboť každý programátor začíná na tomto jednoduchém programu.  Zadejte jej do textového souboru nebo zkopírujte zdrojový kód, který je vypsán níže a uložte jej jako soubor s názvem HelloWorld.java. Tento program ukazuje textový výstup funkce programovacího jazyka Java zobrazením zprávy „Hello world!“. Java kompilátory očekávají, že název souboru, odpovídá názvu třídy.

Java program je definován třídami, které mají formu:
public class Program {jméno-nepovinné deklarace proměnných a metody public static void main (String [] args) {příkazy} nepovinné deklarace proměnných a metody}

Zdrojový kód

Ve vašem oblíbeném editoru vytvořte soubor s názvem HelloWorld.java s následujícím obsahem:

/ ** Komentář
* Zobrazuje „Hello World!“ na standardní výstup.
* /

class HelloWorld {

public static void main (String args[]) {

System.out.println(„Hello World!“); //Displays the enclosed String on the Screen Console

}

}

Pro kompilaci kód v jazyce Java, musíme použít ‚javac „tool. Z příkazového řádku, příkaz pro kompilaci tohoto programu je:

javac HelloWorld.java

Aby to fungovalo, musí být v javac shellu správně zadaná cesta k souboru nebo je nutné explicitně zadat cestu k programu (například C: \ J2SE \ bin \ javac HelloWork.java). Je-li kompilace úspěšná, javac klidně skončí a vrátí vás do příkazového řádku. Podíváte-li se v adresáři, bude nyní HelloWorld.class soubor. Tento soubor je plně funkční aplikací. Jakmile je váš program je v této formě, je připraven ke spuštění. Zkontrolujte, zda třída soubor byl vytvořen. Pokud ne, nebo se zobrazí chybová zpráva, podívejte se na tiskové chyby ve zdrojovém kódu.

Jste připraveni spustit první Java aplikace. Chcete-li spustit program, stačí jej spustit pomocí příkazu java:

java HelloWorld

Ukázka Run

Ahoj všichni!

Zdrojový soubor výše by měl být uložen jako myfirstjavaprog.java, používejte všechny standardní textové editory, schopný uložení jako ASCII (např. – Notepad, Vi).

HelloWorld.java

Note: It is important to note that you use the full name with extension when compiling (javac HelloWorld.java) but only the class name when running (java HelloWorld).

Právě jste napsali svůj první Java program! Gratulujeme!

 

 

Další články autora