Který žánr vytvořit?

Estimated read time 2 min read

Chcete tvořit hru? Máte již skvělý nápad, jak bude vaše hra vypadat a v jakém duchu se bude nést. Pak byste si také budete muset zase uvědomit, v jaké stylu byste chtěli hru mít.

Stylem myslíme to, jakým způsobem se vlastně bude vaše hra hrát. Dnes se podíváme na tři možné způsoby, jak hru naprogramovat. První z nich je RPG, dále strategie a nakonec 3D akce.

RPG

RPG je zkratka pro Role Playing Game. Jedná se o jeden z vůbec nejpopulárnějších žánrů, ve které se doslova ocitáte v kůži vámi zvolené postavy. Kořeny tohoto žánru najdeme v deskovkách jako je Dračí doupě či Dungeons and Dragons. Vy sami si na začátku zvolíte postavu, její rasu a popřípadě ji její specializaci a povolání. Poté si již pustíte do dobrodružství v nejrůznějších jeskyních, starých hradech a tajemných krajinách.

Strategie

Strategie je dalším velmi oblíbeným žánrem, ve kterém je vaším úkolem především rozšiřování území na úkor protivníků. To děláte pomocí armády, obchodu a technologického vývoje. Typické je hrací pole v 3D, kdy na mapu koukáte z ptačí perspektivy. Další možností je mapa poskládána z malých políček. Mezi tyto hry patří například Civilization, Sim City atd.

3D akce

Další velice populární žánr, ve kterém se díváte na herní svět z vlastního pohledu, takže se díváte pouze na své ruce a zbraň v nich. Nikde nejsou definovány žádné cesty, takže se vygenerovaným světem můžete pohybovat naprosto libovolně. Daní za to je ovšem nutnost počítat veškerou grafiku v reálném čase. Cestou pak narážíte na hordy nepřátel, které musíte bez lítosti likvidovat. To také bývá často vaším jediným úkolem. Tento princip je velmi populární také v akčních střílečkách, které si nejlépe vychutnáte pokud je budete hrát online proti ostatním hráčům.

Další články

Další články autora