Lightworks je kvalitní freeware program pro stříhání a úpravy videa

Estimated read time 4 min read

Lightworks je ideální program pro tvorbu videí do her, je zdarma a přesto přináší kvalitní funkce, se kterými lze pracovat s mnoha videy najednou. Videa je možné stříhat, přidávat jim různé efekty, přechody a mnoho dalšího. Jeho velkou výhodou je, že s programem mohou pracovat i začátečníci a to především díky jeho jednoduchému ovládání.

Lightworks má snadné ovládání, které se lehce přizpůsobí každému uživateli. Výhodou je kreativní použití, které zahrnuje realtime efekty. Je plně podporováno 2K s podporou DPX a RED. Program podporuje také veké množství kodeků a formátů, takže není problém zpracovávat videa notočená v počítači a zároveň videa notočená kamerou či telefonem. Ve chvíli, kdy uživatel zahájí nový projekt, tak má možnost zahrnout téměř nekonečné množství videí, ze kterých se finální video bude sestavvat. Uživatel se může držet základních funkcí, ale můůe také využít pokročilých efektů, které jsou srovnatelné s drahými placenými programy tohoto druhu. Lightworks je pochopitelně zadarmo a můžete si ho stáhnout na konci tohoto příspěvku.

Ukázka stříhání videa

V obrázku výše lze sledovat jak se videa stříhají, je to snadné, pouze se určí úsek, kdy video trvá a kdy má skončit. Pracuje se s jednotlivými časovými liniemi, které lze přidávat, upravovat i odstraňovat. Na obrázku níže lze zase vidět práci s více okny naráz, uživatel má možnost sledovat jednotlivé úseky svého videa.

Práce s mnoha okny najednou

Níže se můžete podívat na aplikaci barevných filtrů a přidávání efektů přímo do videa.

Práce s efekty a s barevnými filtry

Podporované formáty

Jsou podporovány všechny standartní formáty včetně těch méně známých: DPX, RED R3D, ProRes, DNxHD, AVC-Intra, DVCPRO HD, DV50, DV25, XDCAM, P2, AVC Intra, AVI, Quicktime a MXF

Široká podpora

Podpora pro Adobe After Effects, Boris, Combustion, Sapphire a mnoho dalších. Lightworks je Open Source a umožňuje kreativním vývojářům a výrobcům implementovat nové funkce s bezprecedentním přístupem k základnímu enginu Lightworks.

Efekty

Real-time video a zvukové efekty, včetně primární a selektivní korekce barev jsou zaručeny v rozlišeních až do 2K, díky výkonnému GPU lze pracovat i se složitými a náročnými efekty.

Audio

Sub-frame střih zvuku, přímá časová osa, Voice over nástroj a mnoho dalšího. Lightworks podporuje také Mackie protokol, real-time přehrávání směsného vzorku, různé přenosové rychlosti a přehrávání více zvuků naráz.

Stereoskopická podpora

Pokročilá stereoskopická podpora umožňuje Lightworks zvládnout jakýkoliv kodek s nezávislou redakční kontrolou levého a pravého oka. S automatickou synchronizací nemusí uživatelé měnit své pracovní postupy a mohou si zobrazit stereoskopický výstup v různých formátech, a to prostřednictvím SDI, DVI nebo obojí.

Jedná se o vysoce kvalitní program srovnatelný například s programem Sony Vegas, výhodou Lightwork je ovšem především jeho jednoduchost a snadné ovládání. Vytváření videí do her může být velmi snadné, stačí správně zakomponovat vaše videa a přidat k nim dobrý zvuk. Program Lightworks si můžete stáhnout níže.

         (129MB)

Další články

Další články autora