Průmyslová výroba hýbe světem. Těžká technika se vyrábí po celém světě a manipulace s ní, není nic jednoduchého. Proto si lidé pomáhají dalšími různými stroji. První co nás napadne, je bagr nebo jeřáb. Jenže lidská fantazie a vynalézavost vede ještě dál. Existuje celá řada druhů jeřábů, které slouží pro různé účely. S klasickým věžovým jeřábem, který operuje nad stavbou, se setkal snad každý. Kdo z vás však ví, co jsou to mostové jeřáby?
Kde se vzaly mostové jeřáby
Člověk je tvor vynalézavý, a pokud může, rád si ušetří práci. První jeřáb, který byl vynalezený, je věžový jeřáb. Ten slouží ve většině případu k manipulaci se stavebním materiálem na stavbě. Obzvláště při stavbě výškových budov se skvěle hodí jeho robustní konstrukce a výška. Další položkou, o které se tolik nemluví, jsou mostové jeřáby.
Nepostradatelný pomocník při výrobě pokrývá celý prostor výrobní haly nebo místa, kde má sloužit. Mostové jeřáby disponují maximální stabilitou. Břemeno zvládne maximální zatížení, aniž by se jakkoliv rozkmitalo. Další výhodou je možnost nastavit rychlost pro svislý a podélný pohyb. Pevná a vysoce odolná konstrukce je vyrobena z ocele. Břemena jsou zdvihána řetězovým nebo lanovým kladkostrojem. Veškerá manipulace s mostovým jeřábem probíhá skrze závěsný ovladač nebo dálkově – radiovými vlnami. Proškolení k manipulaci mostového jeřábu je velmi jednoduché.
K čemu slouží mostové jeřáby
Někomu se zdá, že je mostový jeřáb zbytečný stroj, které nemá příliš využití. Jenže opak je pravdou. Tento průmyslový stroj je nepostradatelným pomocníkem při nejrůznějších činností. Nejčastější využití mostového jeřábu, je při výrobě a kompletaci těžkých strojů nebo při manipulaci a přemístění objemných součástek. Své uplatnění najde ve výrobních halách, továrnách, loděnicích apod.