Na výkonu záleží

Estimated read time 3 min read

Abyste si mohli užít co nejkvalitnější herní zážitek, je třeba mít odpovídající herní PC. Co je pro koho optimální, je třeba řešit individuálně. Každý hráč má jiné požadavky, jiné oblíbené hry a tráví u počítače různě dlouhou dobu, proto existuje velké množství herních sestav, které se liší uspořádáním jednotlivých komponent. Ne všechny komponenty jsou však navzájem kompatibilní, mnozí prodejci skládají PC sestavy tak, aby na nich především vydělali, a příliš se neohlížejí na potřeby hráčů. Pravdou je, že srdcem celé herní PC sestavy je grafická karta. Pokud si za ni připlatíte a čekáte maximální výkon, je třeba pořídit i ostatní komponenty v adekvátní cenové hladině, aby nedegradovaly výkon grafické karty.

Kvalitní procesor nakopne každou grafiku

Po grafické kartě je velmi důležitý procesor. Právě procesor má zásadní vliv na grafickou kartu. Není-li výkon procesoru dostatečný pro danou grafickou kartu, snižuje zbytečně i její herní výkon. Mezi špičkové výrobce procesorů patří AMD a Intel, které se nejčastěji do herních PC sestav používají. Vzájemně jsou nekompatibilní, takže pokud se rozhodnete pro jeden či druhý, je třeba pořídit také odpovídající základovou desku. Vyberete-li si Intel, můžete se v porovnání s AMD těšit na mírně vyšší výkon na jedno jádro, je však třeba počítat s tím, že Intel má ve zvyku s novým modelem procesoru měnit i základovou desku, nový procesor není kompatibilní se starší základovou deskou.

U AMD to funguje jinak, zde i ke starší desce připojíte zbrusu nový procesor, ovšem využití výkonu jader není tak dobré jako u Intel. Jako nejlepší volbou se vzhledem k poměru cena/výkon/perspektiva jeví v současné době AMD RYZEN 3600, AMD RYZEN 2700X nebo Intel I7 9700F a dražší I7 9700K. Když už byla řeč o základních deskách, je třeba vybírat podle zvoleného typu procesoru a potřebného vybavení. Půjde zejména o počet USB portů, slotů pro přídavné komponenty nebo zvukovou kartu, která je na základní desce povětšinou integrovaná. Vybírejte tedy herní PC nejen podle grafické karty, ale přihlédněte i k procesoru.

Další články

Další články autora