Počítačové hry podporují paměť a samostatné myšlení školáků

Estimated read time 3 min read

Ať se nám to líbí nebo ne, počítač se stal naprosto neoddělitelnou součástí našeho života včetně našich dětí. Od útlého věku tak jeví přirozený zájem o PC, tablety a chytré telefony větší než o televizi. Naprosto logicky by tedy mělo být i v zájmu rodičů počítačovou gramotnost svých dětí v rozumné míře podporovat a cíleně rozvíjet jejich inteligenci touto formou. Bohužel jsou však počítačové hry v souvislosti s dětmi školního věku vnímány především jako zlo. Přitom je to jen jiná forma vzdělávání se a poznávání života.

PC hry učí dětí vnímat příčiny a následky rozhodnutí

Stejně jako batolata učíme získávat základní dovednosti hraním, tak správně zvolené počítačové hry pomáhají dětem poznávat svět zase z jiného úhlu. Mají tak možnost prakticky poprvé možnost samostatně se rozhodovat nebo poznávat to, co nemají úplně na dosah ruky. Prostřednictvím PC her je dítě nenásilnou formou nuceno orientovat se v prostoru, pamatovat si cestu, poznávat a logicky kombinovat různé předměty. Počítačové hry pomáhají koncentrovat dětskou pozornost. Děti často musí přirozeně číst a tím vnímá i gramatiku, případně i další cizí jazyk.

Akční hry podporují týmového ducha a koncentraci

2Není žádným tajemstvím, že nejhůře jsou v souvislosti se školáky vnímány akční hry na PC. Přiznejme si ovšem, že neustále opakované řeči o negativním vytržení z reality a podněcování agresivního chování jsou jen tím nejjednodušším negativním hodnocením. Ve skutečnosti rychlost rozhodování a nutnost komunikace v týmu, která bývá často podstatou akčních her na PC, výrazně podporuje sociální komunikaci, komplexní vnímání situace a postřeh a rychlé vyhodnocování.

Společným hraním počítačových her své děti lépe poznáte

Dobře zvolené počítačové hry Vám o dětech prozradí víc, než si myslíte. Vždy byste měli mít přehled o tom, co Vaše dítě hraje a jak tu hru samostatně vnímá. Nejsnadněji tak zjistíte, jaká se v něm formuje osobnost, co je pro něj důležité nebo na co má třeba talent. Mluvte s dětmi o PC hrách i bez počítače, je to nejlepší způsob, jak jim posílit schopnost vyjádřit se. Nejen, že z toho může vzniknout velmi zajímavá debata, ale můžete své dítko nasměrovat a obohatit o spoustu informací. Vlastně nejen jeho, ale také sebe.

Další články

Další články autora