Ren’Py Visual Novel Engine je program pro tvorbu románových her a příběhů

Estimated read time 6 min read

Ren’Py je zvláštní engine pro tvorbu simulačních her a románů (vizuálních novel). Tvorba her a románů je v tomto případě silněji orientována na příběh. Tvorba her je ovšem i s tímto programem poměrně snadná. Nelze vytvořit hru zcela bez programování, ale není nutné umět programovat, hra má vlastní programovací jazyk a skripty jsou dostupné pro každého, stačí je neustále kopírovat.

S programem RenPy je možné vyvářet vizuální romány a hry typu „life simulation“. Jediné co musí užiavtel dodat jsou obrázky text a zvuk (popř. hudba), zbytek udělá program, tedy sktipty, které se do něj nakopírují z návodu. Ren’Py je zcela zdarma a je to také multiplatformní engine pro digitální vyprávění. To umožňuje snadno kombinovat slova, obrazy, zvuky a vytvořit vizuální romány a hry se simulací života.

Vizuální romány jsou počítačové příběhy, které jsou vyprávěny pomocí slov, obrázků a zvuků s hudbou. Mnoho vizuálních románů obsahuje menu s nabídkami, jak by mohl příběh pokračovat a samotný uživatel může rozhodnout o konci příběhu. Skriptovací jazyk v RenPy  umožňuje napsat vizuální romány, které budou závislé především na množství textu, které do nich bude vloženo, je tedy vhodný pro nápadité uživatele, kteří dokáží vytvřit zajímavý příběh. Jvelmi snadné se naučit v programu pracovat, již po krátké době je možné se pouštět do složitějších a velkých projektů.

Ukázka interaktivního příběhu/hry

Life simulation hry jsou velmi interaktivní a hodně se v nich kombinuje hra se samotným příběhem. Program dokáže vytvořit komplexní herní logiku, hra bude tedy vypadat velmi složitě a propracovaně. Užvatel může do hry umístit úplně vše, co jeho projekt vyžaduje.

Ukázka vytvořené hry v RenPy

RenPy je možné používat neomezeně pro komerční i nekomerční účely, všechny vytvořené hry je možné libovolně distribuovat a vydělávat na nich. Samotný program je možné volně rozšiřovat, můžete ho stáhnout i u nás, na konci příspěvku. Program je také multiplatformní, nainstalujete ho na Linux, Mac i Windows.

Skriptovací jazyk je velmi primitvní, ostatně, jak můžete vidět níže:

label family:
  scene bg beach2
  with dissolve

  "It wasn't long before Mary broke the silence, by asking me a question."

  show mary dark smiling
  with dissolve

  m "I told you a little about my family... but I haven't asked you about yours yet. What's your family like?"

  p "When I'm on the island here, I live with my aunt and uncle, but back home, I live with my mother, father, and sister."

  m "A sister? Is she older or younger?"

Samotný jazyk nevyžaduje téměř žádné psaní, jak to bývá u ostatních her. Umožňuje dokonce psaní zkratek znaků jména, takže můžete psát m místo „Marie“.

Ren’Py obsahuje, ve výchozím nastavení, všechny funkce, které může uživatel očekávat od vizuální románové hry. Zatímco většinu z těchto funkcí lze přizpůsobit nebo vypnout v případě potřeby, ve výchozím nastavení každá nový hra má:

 • Hlavní menu, které umožňuje uživateli začít novou hru, načíst hru, nebo upravit nastavení.
 • Herní menu, které umožňuje uživateli hru načíst, uložit a upravit nastavení.
 • Automatické ukládání her.
 • Rollback, schopnost jít zpět v čase do viz výše uvedené obrazovky. Uživatel může dokonce zvolit různé nabídky dvakrát.
 • Prediktivní načítání obrázku, který načte všechny obrázky na pozadí. To zabrání uživateli, aby musel čekat, zatímco se mu obrázky načítají z disku.
 • Podpora pro ovládání hry pomocí myši, klávesnice nebo gamepadu
 • Možnost výběru mezi celoobrazovkovým režimem a zmenšeným zobrazením
 • Možnost přeskočení textu, který je právě načítán
 • Možnost skrytí textu ve hře
 • Schopnost samostatně změnit hudbu, zvukové efekty a hlasitost zvuku.
Hra může být i velmi vtipná a propracovaná

Použití efektů

Animace a transformační jazyk jsou součástí Ren’Py, umožňují animovat obrázky, přesouvat je po obrazovce, otáčet je, upravit jejich škálování a nastavit jejich krytí. Všechny tyto funkce lze snadno změnit v průběhu času.

Ren’Py obsahuje také desítky přizpůsobitelných přechodů, které mohou být uplatňovány, když se mění jednotlivé scény. Kromě základních efektů lze použít tyto pokročilé přechody:

 • pixelizace a přepixelování na daší snímek
 • okamžitý přechod na jinou scénu, přepnutí
 • rozpuštění obrazovky na další vrstvu, rozpadnutí atd.

Kompatibilní formáty

Jak již bylo řečeno, tak hra je založena na materiálech, které jí uživatel poskytne. U grafických podkladů jsou podporovány formáty JPEG/JPG, PNG, BMP a GIF. Ze zvukových formátu jsou podporovány OGG Vorbis, WAV, MP2 a MP3. Z textových formátů je podporován font True type. Do her lze vkládat libovolně svá videa, ty mohou být ve formátech OGG Theora, MPEG 4, MPEG 2 a MPEG 1.

Shrnutí

Pokud chcete tvořit hry tohoto typu, tak máte jistotu úspěchu, jelikož jsou velmi populární a to nejenom hry, ale i interaktivní animace a novely. Vytvoření vlastní hry je po vytvoření všech podkladů otázkou nanejvýš několika desítek minut, je dobré si pečlivě pročíst návod a kopírovat skripta. Návod je jednoduchý, pro začátek bude ovšem nezbytné navštívit stránky programu, kde se můžete podívat na hotové hry, návody a skripta. Zde na tomto portálu budou návody také, přibudou ovšem až časem. Níže si můžete stáhnout samotný program Ren’Py.

   (22.1MB, Windows)

(29.7MB, Mac)                                        (27.5MB, Linux)

Další články

Další články autora