S Adventure Game Studio si snadno vytvoříte vlastní adventuru

Estimated read time 4 min read

Engine AGS, aneb Adventure Game Studio, je určen v první řadě ke tvorbě klasických spritových nebo kreslených 2D adventure her provedených v typickém klikacím rozhraní a to takovém, jaké znáte třeba z adventur ze série o Indiana Jonesovi či Monkey Islandu. Při troše snahy se z něj určitě dají vyždímat vpravdě neuvěřitelné věci.

Takže, víte co je to Adventure Game Studio a máte staženou jeho poslední verzi, co však provést nyní?  Nyní si můžete vytvořit vlastní hru, díky jednoduchému ovládání snadno vytvoříte zíkladní prostředí i samotnou hru. Na konci tohoto příspěvku si samotnou hru můžete i stáhnout.

Ukázka ze hryVytvoření hry

Spusťte AGS Editor třeba tím, že poklepete dvakrát na soubor  „AGSEditor.exe“. Hned poté budete přivítáni následující obrazovkou:

1
Ujistěte se, že je vybraná volba hnedle první a to „Start a new game“ (vytvořit novou hru). Poté klepněte levým tlačítkem myši na tlačítko „Continue“ dole a vzápětí se před vámi ukáže další rozhraní nazvané „Create New Game wizard“.

2
Bez dlouhých řečí jej potvrďte klepnutím na „Next“ a nechte si ukázat obrazovku, na níž lze provést „Select Template“ aneb vybrat šablonu hry.

3
Zde si bezpodmínečně musíte vybrat, jakou šablonu ke tvorbě hry použít. Standardně se AGS distribuuje se třemi, ovšem další se dají dohledat v AGS fóru. Volba „Default Game“ bude tou, jenž nás aktuálně bude zajímat, pročež ji i vy vyberte (nabízí nějakou defaultní grafiku, takže se s ní v našem seriálu dostaneme dříve a snáze k akci). Když se později stanete v AGS zběhlejšími, budete si příště již moci vybrat položku „Empty Game“, která sice nabízí největší svobodu při tvorbě, zase je nejnáročnější k obsluze. Pakliže ještě stále není, vyberte tedy „Default Game“ a hned nato klikněte na „Next“.

4
Nyní budete vyzváni k tomu, abyste svoji plánovanou adventure hru nějak nazvali. Do prvního boxíku proto zadejte jméno hry – to se mimochodem bude ukazovat i jako nadpis v rámečku hry, kterou budete dělat + je to užitečné i k několika dalším operacím. Pro účely našeho tutoriálu si zvolíme název „Roger’s Adventure“, ale vy si tam samozřejmě dejte, co jen uznáte za vhodné.

Druhý box po vás sice také chce jméno, ovšem tentokrát nikoliv hry, ale adresáře a EXE souboru – tento název totiž bude obratem použit jako jméno adresáře při výrobě hry v řadě první a v řadě druhé, poslouží i jako označení výsledného EXE souboru, který nakonec editor „vyplivne“.

Co se týče třetího z boxů, tak tímto AGS specifikujete, kam si přejete ukládat svoje data při tvorbě i kompilaci hry – můžete nechat defaultní, nebo si nalistovat svůj adresář či třeba flash-disk, dle chuti nebo potřeby.

Uzavřete svoje dosavadní dílko dalším potvrzením a klikem na „Next“, čímž se dostaneme konečně do hlavního okna AGS Editoru:

5

Tak tu ji máme! Vaše nová hra, připravená na vaše akce a čekající, až se vrhnete na její tvorbu. O té si ovšem povíme více až zase v příštím díle seriálu…

Níže se můžete podívat, jak vypadá jednoduché vytvoření hry v tomto herním enginu přímo na videu.

Herní engine Adventure Game Studio si můžete stáhnout zcela zdarma a sami si vyzkoušet, jak je tvorba her v tomto enginu snadná a zábavná.  Dokonce i na samotných domovských stránkách enginu naleznete mnoho dalších informací a typů pro pěkné a zajímavé  hry.

Stáhnout Adventure Game StudioDomovská stránka         (8MB)

Další články

Další články autora