Tři nejlepší herní enginy, se kterými nikdy neuděláte chybu

Estimated read time 2 min read

Herní engine je v podstatě jakýmsi srdcem každého nejen herního projektu. Jedná se o opakovaně použitelný komponent pro vytváření jakéhosi rámce celé hry. Herní engine ovlivňuje fyziku celé hry, její vykreslování, scripting, detekci kolizí a to všechno tak, že není potřeba vůbec nic programovat. Pojďme se podívat na ty vůbec nejlepší a nejoblíbenější herní enginy, které můžete zcela zdarma využít.

Unreal Engine

Tento engine je jedním z vůbec nejpopulárnějších a nejrozšířenějších enginů vůbec. Byl vytvořen Epic games  a původní verze vyšla již v roce 1998 a jeho oblíbenost je tak veliká, že po 17 letech tu máme jeho již čtvrtou verzi a pravidelně je používán k vývoji minimálně jednoho velkého titulu ročně. Mezi ty patří například takové pecky jako Gears of War, Mass Effect, Bioshock či série Batman: Arkham.

Jeho největší síla tkví v tom, že nabízí tak velké množství nejrůznějších zpracování, že každý výtvor může vypadat zcela jinak. Nejnovější verze je již vysoce sofistikovaná a práce v ní si zasluhuje již skutečného vývojového odborníka.

Unity

Unity je engine, který dokáže obsloužit i laik a i tak je v něm schopen vytvořit velice zajímavý a obsáhlý 3D obsah. Unity je nejvyhledávanější volbou mezi nezávislými vývojáři. Ti si ho volí především z důvodu kvalitního obsahu a schopnosti použití v podstatě pro jakýkoliv typ hry.  V současné době je k mání ve své páté generaci a je zdarma ke stažení pro každého. Kdo by chtěl však něco víc, může si doplatit za tzv. Professional Edici, která je však vázaná s měsíčním poplatkem.

GameMaker

Posledním titulem, na který se podíváme je GameMaker. Tento šikovný pomocník je vhodný i pro úplné začátečníky, protože je naprosto user friendlly. Díky tomu tak můžete vytvářet své hry i v momentě, kdy neumíte absolutně vůbec programovat. Jen to vyzkoušejte!

Další články

Další články autora