Tvorba 3D her s programem 3D RAD

Estimated read time 6 min read

3D RAD je jeden z nejdostupnějších programů pro vytváření 3D her, který je zcela zdarma a umožňuje vytvoření pokročilých 3D her. Prgram je určen pro úplné začátečníky, kteří neumí kódovat, ale touží po vlastní trojrozměrné hře. K programu se vztahuje velké množství návodů, kterými je možné se inspirovat při své vlastní tvorbě. V programu není problém vytvořit například závody aut, střílečku, či cokoliv jiného. Samotný uživatel si nastavuje, jak bude prostředí celé hry vypadat, jestli se bude jednat o otevřenou přírodu, katakomby či snad město.

Dále se nastavuje fyzika a modelují se předměty. Lze vymodelovat téměř vše a následně daný předmět přesunout do hry. Jestliže se jedná například o závody, tak se vymodeluje vozidlo a následně se nastavuje jeho ovládání. Níže si ukážeme co všechno je možné v tomto herním programu vytvářet a dělat:

Úvodní instruktáž: uživatel má možnost seznámit se všemi funkcemi pomocí instruktážních videí, které jsou součástí programu, dále je možné je najít na stránkách programu a také na Youtube, kde si lidé z celého světa navzájem ukazují jaké hry vytvořili a jak to udělali. Prvotní instruktáž uvede uživatele do světa vyvíjení 3D her bez nutnosti kódování.

Uživatel má možnost sledovat návody k tvorbě 3D her

Modelování v 3D RAD: dokonce i k modelování jsou k dispozici podrobné návody. V této sekci může uživatel uplatnit svoji fantazii a vytvořit velmi zajímavé objekty. Dokonce i na propracovanosti jednotlivých objektů ve hře záleží, na první pohled je poté po spuštění hry vidět, jak moc je kvalitní.

Modelování v programu 3D RAD

Nastavení fyziky: uživatel si může pro své 3D modely nastavit fyziku ucela podle svých představ, veškerá fyzika se nastavuje také bez kódování. Lze nastavit dokonalou detekci kolize. Pokud si užiavtel vytvoří tělo člověka, tak bude plně pohyblivé v kloubech, u vozů budou zase plně pohyblivá kola a další části. Fyziku lze nastavit jakoukoliv, záleží na představě tvůrce.

Nastavení fyziky ve hře

Kvalitní renderování: pro snadnější zachycení scén pohledem jsou různé scény renderovány. Je to například u zobrazení dlouhé cesty, silnic a pod. Vše se nastaví tak, aby to působilo zcela přirozeně. Nastavení se týká především světel a stínů, u lesklých předmětů si lze všimnout prirozeného odlesku a v opačném směru od světla je znatelný stín.

Kvalitní renderování

Umělá inteligence: přídavný procesor kontroluje všechny komponenty vozidel a zajišťuje nastavenou charakteristiku chování. Základní inteligence lze dosáhnout kombinováním objektů. Pro složitější umělou inteligenci se používají skripty, které umožňují například skenovat prostor před překážkami, testování viditelnosti sítí a mnoho dalšího.

Nastavení umělé inteligence

Hraní po síti a multiplayer: 3D RAD umožňuje také vytváření her pro více lidí. Nastavení lze také najít v jednoduchých návodech. Uživatel pak může hrát hru s jiným uživatelem buď na stejném počítači nebo vzdáleně přes síť.

Hraní přes síť a multiplayer

Zvukové efekty, hudba: přidávání vysoce kvalitních zvukových efektů nebo hudby je samozřejmostí, lze nastavit zvuk pro kolize, střelbu, pro motor atd. Během hry může být dokonce spuštěna nastavená melodie či hudba. Zvuky jsou ukládány ve formátech .wav nebo .ogg.

Přidávání zvukových efektů

Ukázky her: jednotlivé ukázky her, které jsou součástí programu, umožní uživateli podívat se, jak byla hra vytvořena a zároveň mu mohou pomoci, pokud se chystá vytvořit něco podobného. Herních ukázek je v programu hned několik.

Ukázky her

3D hry na Vašich stránkách: každou vytvořenou hru je možné umístit na Vaše webové stránky. Kromě umístění je možné do nich vložit autorská práva nebo je dokonce volně prodávat.

Umístění vlastních 3D her na web

Vydělávejte na svých reklamách: unikátní technologie umožňuje vkládání reklam přímo do hry. Na reklamy je možné klikat, budou se zobrazovat všude, kde si je uživatel nastaví.

Vkládání reklam přímo do hry

Využívejte externích zdrojů: všechny modely ve hře nemusejí být vymodelovány přímo Vámi, pokud budete chtít například textury terénu, modely stromů, skal a mnoho dalšího, tak je možné si je zdarma stáhnout a vložit do hry. Takovéto objekty je možné ukládat do svých adresářů.

Využití externích zdrojů

Práce s programem je velmi snadná, byl vyvinut tak, aby i toho největšího amatéra dokázal navigovat krok po kroku, jak co udělat a nastavit. Jestliže se těšíte na tvoření svých vastních her, tak věřte, že si můžete zkusit vytvořit nějakou menší hru ještě dnes, stačí si program stáhnout a můžete tvořit, ke stažení je zcela zdarma. K dispozici je i mnoho návodů. Návody jsou k dispozici na stránkách tohoto programu a MY je budeme průběžně přidávat i sem, kompletně přeložené do češtiny. Program pro tvorbu 3D her si můžete stáhnout níže.

(45MB)

Další články

Další články autora