Tvorba elektronické hudby a melodií v programu DarkWave Studio

Estimated read time 4 min read

DarkWave Studio je freeware aplikace, ve které je možné vytvářet elektronickou hudbu a libovolné melodie, vhodný  program pro vytvoření hudby do vaší hry. Díky mnoha prvkům lze vytvořit originální song ve všech směrech, není problém zde vytvářet například i dubstep a jakoukoliv jinou hudbu. Pokud si zvyknete na mírně složitější ovládání, tak pro vás nebude nic překážkou.

DarkWave Studio je program pro vytvoření elektronické hudby, konečně máte volné ruce a můžete vytvořit hudbu přesně podle vašich představ. Pokud jste si někdy v hlavě vytvořili úžasnou elektronickou melodii, ale neuplatnili ji, tak nyní si z ní můžete vytvořit celou libovolně dlouhou nahrávku. Program se skládá z několika hlavních částí, dělí se Virtual Studio, Pattern Editor, Sequence Editor and Multitrack Hard Disk Recorder. S těmito nástroji je možné vytvořit hrubou melodii, která se vyladí a následně se bude kombinovat s dalšími vrstvami. Nakonec se z hotové melodie vytvoří celá skladba, kterou lze uložit do formátu WAV nebo MP3. Výhodou programu je, že je zcela zdarma, stáhnout si ho můžete na konci tohoto příspěvku.

Aby pro Vás první kroky v programu nebyly příliš zmatené, tak Vás navedeme s drobnou počáteční instruktáží. Po rychlé instalaci si program otevřete. Jako první se zobrazí okno programu rozdělené do jednotlivých sekcí, začíná se sekcí „Studio“. Zde se zpočátku nachází pouze ikonka Master, tuto ikonku posuňte například někam do horního ruhu. Následně klikněte pravým tlačítkem myši do volného prostoru, zobrazí se Vám seznam nástrojů. Ze seznamu nástrojů nejdříve vyberte ES Mixér, ten následně propojte s Masterem tím, že ve spodní části ikonky přetáhnete vstup „in“ do výstupu „out“. Takto musí být tyto dvě ikony spojeny. Mixér je možné rozkliknout kliknutím na něj, ale to zatím nedělejte. Stejným způsobem si připojte i ES Stomp a ES Basshead, opět je aktivujte pravým tlačítkem myši a následně je spojte s mixérem.

Propojení základních nástrojů v sekci „Studio“

Tento krok by neměl být pro nikoho problémem. Uživatel si tímto způsobem může propojovat různé komponenty, které bude využvat, mixér slouží k ladění hudby, přes basshead se zase dostaneme k lepšímu zvuku. Nyní již přejdeme k druhé sekci a tou je Pattern Editor, neboli editor vrstev. Zde je potřeba nejdříve vybrat nějakou z položek v rozklikávacích nabídkách, viz níže, poté si zvolit počet taktů, potvrdit výběr dvojtou šipkou a následně kliknout na plus. Tlačítko plus nyní přidalo do prázdného okna velké množství druhů zvuků, které se budou volit v jednotlivých taktech v určité frekvenci a tím nám vznikne první melodie. Pro prvotní odzkoušení stačí zvolit náhodné zvuky s různými prodlevami, pro přehrání stiskněte Play. Pokud se stane, že nic nehraje nebo hraje nahrávka divně, tak se přepněte do Studia a pohrajte si s Mixérem.

Vytváření hudby v editoru vrstev

Níže se lze opět podívat do sekce Studio, kde jsou zobrazeny všechny nástroje otevřené, tedy Mixér a další, zde lze dosáhnout zajímavých zvukových efektů.

Ukázka otevřených nástrojů ve Studiu

Pokud si uživatel vytvořil více vrstev, tak si je zde může seřazovat do celých skladeb nebo je dokonce kombinovat a prolínat mezi sebou, viz sekce Sequence Editor.

Nastavování sekvencí jednotlivých vrstev

Toto byl sotva stručný úvod, v programu lze vytvářet perfektní a složité skladby. Hotové skladby se ukládají do formátu WAV nebo MP3. Pro vytvoření složitých elektronických skladeb je potřeba u programu strávit mnoho hodin, ale výsledek určitě stojí za to. Níže si můžete program DarkWave Studio zdarma stáhnout.

         (1.1MB)

Další články

Další články autora