Tvorba her pro začátečníky – Kodu Game Lab

Estimated read time 4 min read

Vytvořit vlastní PC hru zvládne každý. Díky programu, který si dnes ukážeme, tak dokážete hru vytvořit i Vy. O herním enginu Kodu Game Lab jsme již párkrát psali. Jedná se o engine, pomocí kterého si vytvoříte různé druhy her v naprosto jednoduchém interaktivním prostředí, které Vás krok po kroku navede k samotnému vytvoření hry.

Kodu Game Lab je pravděpodobně jeden z nejjednodušších enginů pro vytvoření vlastní hry. Je určen i pro všechny věkové skupiny a díky jeho jednoduchosti v něm tvoří například i školáci. Engine je vydaný přímo Microsoftem a lze v něm vytvořit jednoduché hry pro Windows i Xbox. Pro vytvoření hry stačí používat pouze myš, tzn. Nemusíte umět programovat. Pokud chcete vidět naší první zmínku o tomto enginu a také pokud si ho chcete zdarma stáhnout, tak jděte na konec tohoto příspěvku, kde najdete odkaz na příspěvek s odkazem ke stažení.

Tento engine je vhodný pro úplné začátečníky, takže pokud jste ještě nikdy žádnou hru nevytvořili, tak je tento engin pro vás ten nejvhodnější. Proč je práce s ním vlastně tak jednoduchá? Je to tedy především proto, není nutné umět programovat a také proto, že menu je zde uspořádané tak, že by se v něm vyznalo i malé dítě, je s obrázky a ještě k tomu popsané. Jednou z velkých výhod je, že je zcela zdarma a také to, že je vydaný od samotného Microsoftu, takže nebudete mít problémy s kompatibilitou pro Windows XP, Vista a 7. Níže se podívejte na jednoduchou ukázku snadné tvorby v tomto enginu.

Jaké hry je možné si zde vytvořit? Jde tedy především o arkády, střílečky, RPG, závodní hry, simulátory a podobné hry, je zde možné si trochu pohrát s vlastní fantazií. Jak již bylo řečeno, tak není třeba umět programovat, používají se zde akorát příkazy WHEN–DO a IF-THEN. Program je často používán na amerických středních školách, kde se mladí studenti snaží vytvořit kreativní hru, nejlepší student vždy vyhraje nějakou zajímavou cenu.

k1

Prostředí her je většinou přátelské a nenásilné, je to právě díky zaměření pro mladé vývojáře a začátečníky. Hry vytvořené v tomto enginu bývají velmi zábavné, mohou to být i závodní hry, mnoho uživatelů rádo tvořilo například závody z olympiády 2012. Ve hře lze používat různe roboty, lze snadno nastavit aby hráč sbíral různé předměty, za které bude mít body atd. Ačkoliv to zní téměř neuvěřitelně, tak pro vytvoření hry vám postačí jen myš. Aby jste byli v obraze, tak níže je zobrazeno „programování“, zvládne to i malé dítě za pomoci myši.

k2

Ale nyní velký pozor! To, že se jedná o engine, ve kterém se hry tvoří snadno i pro úplné začátečníky ještě neznamená, že tu nemůžete vytvořit velmi kvalitní hry. Nejenom, že zde můžete vytvořit dlouhé, zábavné a napínavé hry, ale dokonce nejste omezeni velikostí světa, který může být libovolně velký. Po práci s tímto enginem zjistíte, že je tvorba her vlastně velmi snadná a že vám nic nebrání v tom vymýšlet stále lepší a lepší hry, které vás dovedou na kvalitní vývojářskou úroveň.

Princip tohoto enginu je stejný jako u všech ostatních, dostanete předpřipravené projekty, které pouze upravujete, hru je zde možné vytvořit i do 15 minut. Jedná se o nejjednodušší dostupný engine, doporučuji začít právě s ním. Stačí aby jste program otevřeli a vyzkoušeli si práci s ním aby jste pochopili, že i vy se můžete stát vývojáři. Engine je navíc stále aktualizován  a neustále přibývají nové druhy her, které stačí upravit a použít.

Stáhněte si Kodu Game Lab v našem prvním příspěvku

 

Join the Forum discussion on this post

Další články

Další články autora