Druhý nástupce legendárního Unreal Enginu znamenal přechod do zcela nového světa herních, ale hlavně vývojářských technologií. Jednalo se o nástroj, který umožňoval vytvářet hry s vynikající vysokou dynamikou, akcí a skvělou novou grafikou.
Poprvé byl uveden ve hře America’s army. Oproti prvnímu vydání byl kód této hry kompletně přepsán a upraven tak, aby jej bylo možnou použít nejen v žánru FPS. Engine pracuje s DirectX 8 a DirectX 9 a OpenGL. Rendering je koncipován pro vysokou, výkonnost a využívá pěti základních renderovacích prvků BSP geometry.
Engine podporuje zlepšené osvětlení všech geometrických tvarů a stínování. Nabízí hardwarovou podporu pixel shaderům a vertex shaderům. K dispozici též byla vylepšená, detekce kolizí a komprese textur. Mezi ty nejnovější prvky patřilo mapování okolí takzvaný enviromental mapping, dále podpora opravdu velkého rozsahu terénu, podpora zobrazení textur v rozlišení 2048 x 2048 pixelů a později v rozlišení až 4096 x 4096 pixelů.
Nová byla také část enginu, která se starala o online podporu hraní. Umělá inteligence dosahovala již v první verzi tohoto enginu, nadčasových výsledků a ve druhé verzi byla umělá inteligence posunuta na ještě vyšší level. Novinkou byla také editace terénu a nahrávání a zobrazování videí. Mezi novinky můžeme také zařadit implementaci Kama-physics SDK na propočítávání fyziky hýbajících se objektů, tedy postav a strojů a přesnosti kolizí a odrazů drobných částeček.
Mezi další verze patřil Unreal Engine 2.5 a Unreal Engine 2X, který byl optimalizovaný speciálně pro hry vydávané na Xboxu.
Unreal Engine by se dal označit za jeden ze stavebních kamenů herního průmyslu a proto by si jej měl vyzkoušet každý herní vývojář, už jen proto, aby si vyzkoušel, v čem bylo vyvinuto mnoho herních legend.