Úvod

V dnešním prvním díle našeho magazínu o programování si vysvětlíme některé základní pojmy, podíváme se na to, jak hry jako je např. Mafia vznikají a řekneme si o něco málo o programování.

Kdo z nás v dnešní době ještě nikdy nehrál hru na počítači? Vsadím se, že 95% lidí, kteří právě čtou tento článek, hrají hry ještě dnes. Pokud se vžijeme do role hráče a začneme hrát hru, zpočátku je to zábava, jsou to hodiny vzrušení, adrenalinu, strachu, ale třeba také jen pro někoho odreagování. Na tom by nic nebylo divného, ovšem kolik hráčů si řekne, že by to chtělo něco navíc, zde by měla být lepší vegetace a tak dále. Pokud tohle hráč vysloví a začne se zajímat, zkusí editovat již vytvořenou hru, pomocí programů, k tomu určených, stává se z něho moder. Jeden moder k druhému a máme tu komunitu lidí, kteří jsou schopní jako tým hru klidně pozměnit (např. Arma II).

Zde je ukázka modifikace původní hry

 

Ale hlavní otázka vyplyne, pokud si někdo řekne, začnu pracovat na hře. Chci si udělat vlastní hru. Počet lidí, kteří si toto řeknou je rok od roku vyšší. Jenže zde je kámen úrazu. Hnedka vysvětlím proč.

V první řadě, co je to hra? Hra je opakující se smyčka, která má na starost zobrazit modely, postavy, budovy, k nim přidat fyzíku, chování, rychlost, po té co se hráč rozhodne hru ukončit, nebo pokud dohraje hru. Hra skončí a tím se smyčka vypne. Hru, ale musíme nějak vytvořit, nějak jí dostat do počítače jako spustitelný soubor (.exe). Pokud chceme vytvořit hru, máme několik možností a několik pravidel.

Pokud budeme chtít vytvořit jednoduchou textovou hru, není nic jednoduššího, než si vzít Front Page z balíku Office nebo Word a používat hypertextové odkazy. Jednoduchá hra je na světě.

Pokud chceme něco trošku složitějšího, například něco ve stylu PacMan či Tetris, můžeme použít některé programy, které tvorbu her zjednodušují. Program GameMaker je hodně populární a dají se v něm vytvořit opravdu pěkné věci. Zde je jedna velká výhoda a to, že se zde obejdete bez znalosti programování. Ale pořád se jedná o jednodušší způsoby jak si vyzkoušet tvorbu her.

Hry tvořené v GameMakeru:

http://youtu.be/3J9JlTjrAl8

 

Další možnost, kterou člověk má, pokud umí programovat v některém programovacím jazyce, myslím tím, opravdu programovat, nemám na mysli „Hello World !“ , zkusit napsat něco vlastního, menších rozměrů, kde vytvoří vlastní modely ve 3D programu, jako jen např. Blender či 3Ds Studio Max aj. K nim dodá potřebný kód a hra je na světě. Ale pořád se nejedná o profi Ačkový titul a nikdy jednat nebude.

Sestřih her postavených v blenderu:

 

Obdobný způsob jako je v blenderu, se naskytuje možnost použít hotový game engine, který je volně ke stažení. např. Unreal Engine či jiné. Tam se prakticky nemusíte starat o grafiku, ale jen o programování  a na hrátky s virtuálním prostorem, jedině doporučuji.

Jenže pokud by jste chtěli něco většího, mějte na paměti, že je nesmysl chtít vytvořit hru jako jedinec, takhle to nemůže nikdy fungovat. Pokud Vás opravdu bere programování, jste v tom dobří a nemáte peníze ani zkušenosti s tvorbou her, je tu jedna z nejlepších variant a to, sehnat víc lidí, kteří jsou stejně zapálení do programování jako Vy. Nebo lidé, kteří se dokáží využít ve hře i třeba jinak. Prostě postavte tým lidí, kteří něco málo umí a můžete spolu zkoušet něco vyvinout. Zde se nachází pravděpodobnost, že se to povede.

Hra jako Max Payne 3 nebo Mafia, nebo World of Warcraft, to už není žádná sranda. Pokud máte na účtě několik stovek milónů a umíte programovat, tak si prostě založte vývojářské studio a nechte si hru napsat. Ale opět se vracíme k předchozímu bodu, s tím, že to bude stát mnohem víc a bude se jednat o AAA titul.

Zde je ukázka z modelování vozidel do konzolové hry Forza Motorsport 4:

 

Další věc, která je pro vývojáře her důležitá, je vědět o jaký styl hry hry se jedná. Jaký je cíl hry, jaké bude prostředí. Můžete psát hru na počítač, která poběží pod operačním systémem, např. Windows nebo můžete psát webovou hru jako je např. Travian. Vaším úkolem při tvorbě her je, odvrátit se od reality, přepnout do virtuálního světa a ponořit se do tvorby hry na plno.

Pokud Vás to přesto nepřešlo a chcete se tomu dále věnovat, tak jedině pokračujte dále ve čtení našeho magazínu.

Na závěr si řekneme některé základní termíny, které musíte znát a uvědomit si jejich souvislost.

 

Co je to programování? Lajcky řečeno, programování je o zadávání úkolů počítači. Pokud budeme chtít, aby počítač vypracoval některou část něčeho, prostě mu to zadáme pomocí programovacího jazyka a on to provede.

Programovací jazyk, jedná se o nástroj pro zápis algoritmů, které může počítač vykonat.Pokud zapíšeme v nějakém programovacím jazyce několik algoritmů, dostáváme program.Dále se dá říci, programovací jazyk slouží ke komunikaci mezi programátorem a počítačem.

Co je to algoritmus?

Algoritmus je přesně daný návod či postup, kterým lze vyřešit daný typ úlohy. Hojně se využívá při programování, ale využívá se i v jiných vědeckých odvětví. Algoritmus si můžeme představit jako recept na domácí bábovku.

 

Další články

Další články autora