Vytvořte si hru v Game Makeru tady a teď, je to snadné – videonávod od CGW

Estimated read time 4 min read

Určitě všichni znáte úžasnou skákačku pro android Doodle Jump. Jednoduchý systém této hry ohromil a zabavil miliony lidí. Nyní si můžete vyzkoušet vytvořit tuto hru v Game Makeru a zahrát si ji i na počítači. Zde je úvodní video ke hře. Svou verzi jsem nazval Skokan Karel. K základnímu hernímu mechanismu skákání do oblak jsem přidal docela rozsáhlý systém upgrade.

Můžete si vylepšovat skákání, pohyblivost, sílu turba atd. podrobnosti najdete dále.

EXE soubor výsledné hry si můžete stáhnout zde. (http://ulozto.cz/xywNXn4/doodle-jump-v1-1-exe)

GMK soubor pro vývojáře si můžete stáhnout zde. (http://ulozto.cz/xFcnQgX/doodle-jump-v1-1-gmk)

Přesto, že hra vypadá velice jednoduše a není potřeba vytvářet nijak složité obrázky, gravitace hry je někdy záludná. Následují dva videotutoriály, ve kterých vysvětluji hlavní algoritmy programu.

dj

 

Tutoriály

1. Díl

Vysvětlení základních funkčních aspektů hry (pohyb, kolize, gravitace) + doplňky turbo, magnetizace, upgrade.

 

2. Díl

Vysvětlení objektu generátor, který náhodně vytváří prostředí. Náhodně rozmisťuje plošinky, peníze, turbo i magnet.

Postupně zvyšuje náročnost hry.

 

Dodatky pro zvídavé

Nastavení

Velice důležitou součástí každé hry je její menu a možnost nastavení určitých funkcí. Tato ukázková verze toho moc nenabídne, ale můžete se podívat, jak je řešená změna ovládání (myš, klávesnice) pomocí proměnných.

Ukládání

Většina her potřebuje možnost uložení a ta je v této hře vyřešená jednoduchým příkazem přímo z Game Maker. Pro vymazání postupu jsem vytvořil tlačítko reset, které přepíše důležité proměnné na nulu a poté uloží hru, jakoby v továrním nastavení.

Magnetizace

Magnet přitahuje předměty k sobě silou podle toho, jak jsou od něho vzdálené. Peníze se k hráči přibližují s postupným zrychlením. Toho dosáhneme tak, že vypočítáme pomocí Pythagorovy věty vzdálenost penízku od hráče a potom tuto vzdálenost použijeme pro poměr. Vzdálenost se bude neustále aktualizovat a rychlost se bude přizpůsobovat velice věrohodně. Stačí jen najít nejpřirozenější konstantu pro poměr. Více v GMK verzi.

Upgrade systém

Pro mnoho z vás může být dobrá inspirace i upgrade systém, který se hodí skoro do každé hry. Základ je samozřejmě vytvořit nějakou proměnnou (v mém případě peníze), která bude sloužit ke kupování nových věcí. Potom pomocí několika obrázků získáte bar, který vám bude ukazovat aktuální úroveň. Daná úroveň vylepšení je dobrá použít jako určitý násobek k jiné proměnné, kterou chcete změnit:

například chcete-li měnit rychlost -> úroveň rychlosti/5 * rychlost

Tímto zajistíte, že pří každém další levelu rychlosti pojedete mírně rychleji.

 

Návod nám poskytl Hektoplazmus, neváhejte navštívit jeho YT kanál na http://www.youtube.com/theczechgamesworld nebo jeho web

Další články

Další články autora