Wintermute Engine Development Kit je program pro tvorbu point’n’click adventur

Estimated read time 6 min read

Wintermute Engine Development Kit je program, se kterým si můžete vytvořit vlastní adventuru ve stylu point’n’click. Program je zcela zdarma a můžete ho u nás stáhnout, na konci příspěvku. Můžete si vytvořit dlouhou a napínavou hru se zajímavým příběhem, která bude obsahovat komplatně vaše grafické a textové materiály.

Program Wintermute Engine Development Kit obsahuje velké množství funkcí a jeho uživatelé si mohou vytvořit vlastní hru bez jakékoliv znalosti kódování. Vytvořená hra bude plně samostatná a spustitelná ze všech základníc platforem. Jedná se o komplexní balík, který přemění vaše myšlenky na hru. Aplikace je určena pro všechny, nemusíte být vývojář, proto je vhodná i pro začátečnky.

Ukázka tvorby od Michala Ahedova

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=vyY9y3gamrQ&NR=1

Nejčastějšími prvky pro tvorbu her v tomto programu jsou právě adventury, můžete si vymyslet kompletně originální příběh, který může být z prostředí divokého západu, staré nemocnice, současnosti, pravěku, školy, lesa a čehokoliv dalšího co vás napadne. Kromě základního příběhu zde můžete vytvářet logické úkoly, otázky na přemýšlení nebo dokonce i vtipy. Může jít o malou vtipnou adventuru, ale můžete si zde vytvořit vysoce kvalitní a dlouhou hru, která vám následně může i slušně vydělat.

Ukázka nastavení obrázku pro hru

Výše se můete podívat, jak vypadá například nastavení obrázku pro hru. Pro vytvoření hry je nutné vytvořit pozadí, může být animované nebo dokonce můžete použít fotografii. V samotném obrázku se nastaví aktivní plochy a plochy po kterých bude postava chodit. Jako příklad můžete vidět aktivní plochu sud s benzínem, zapalovač. Aktivní plochy lze přidávat postupně a nasatvit si, že jich postava bude využívat, například sebere otvírák, který bude potřebovat v dalším obrázku pro otevření konzervy atd.  Tímto to samozřejmě nekončí, funkcí je obrovské množství. Jelikož se jedná o pozadí, tak si s ním může uživatel libovolně vyhrát, počet pozadí lze spojit s mapou, na kterou se bude odkazovat. Tedy lze vytvořit například celé město a k němu klidně i stovky pozadí, stovky úkolů, není problém vytvořit profesionální rozsáhlou hru, možnosti jsou opravdu veliké. Níže se můžete podívat na vytvářené postavy.

Vytváření a specifikace postavy

Postava je v editoru vždy označena jako „sprite“. S postavou si lze také různě vyhrát, může jít o človíčka vytvřeného v malování, ale může jít také o složitý 3D model, který vypadá jako živý. Při vytváření se ukáže, jak je kdo dobrý s prací v grafických editorech. Pamatujete si na hry typu Polda, Žhavé Léto a další? Tak s tímto enginem si můžete vytvořit i daleko lepší a nesrovnatelně propracovanější kousky. Není problém udělat i detektivní hru nebo cokoliv jiného. Níže se můžete podívat jak může vypadá pozadí, když se na něm zapracuje v 3D editoru.

Ukázka použití 3D prostředí

Funkce a možnosti

Pro tvorbu her můžete používat pozadí s libovolným rozlišením, obecně platí to, že čím větší má obrázek rozlišení, tak tím kvalitnější je samotná hra. Aplikace může využívat funkce vykreslovacího subsystému, který používá 3D akcelerace pro rychlé vykreslování 2D grafiky. Ve hře se bude často pracovat s průhledností, tedy ředevším pokud se budou přidávat objekty do hry, nejvhodnějším kandidátem je tedy nejspíše formát PNG a GIF. Jedná se o opravdu kvalitní WYSIWYG editor, ve kterém okamžitě vidíte co jste udělali.

Výsledek může být opravdu zajímavý

Do editoru lze vkládat dokonce i vlastní zvuky, během hry vám může běžet ponurá melodie, oblíbená písníčka či cokoliv jiného. Lze nahrát zvuky i pro jednotlivé činnosti či akce, například rozbití skla, výstřel atd. Zvukové formáty lze nahrát ve formátech OGG a WAV. Co se týče grafických formátů, tak libovolnou grafiku lze importovat ve formátech BMP, TGA, PNG a JPG. Pozor, do hry lze vložit i video, pokud chcete udělat zajímavou tečku za každou splněnou misí, tak lze nahrát video ve formátu AVI a umístit ho přímo do hry.

Ukázka možného vzhledu menu

Wintermute Engine Development, neboli také WME využívá velmi jednoduchého skriprovacího jazyka s pomocí kterého není problém cokoliv nastavit, nebojte se, na všechna skripta jsou návody, takže jediné co uděláte v případě řešení určitého úkonu je to, že zkopírujete skript z návodu.

Vyhrajte si

Jední se o úžasný žánr her, které můžete tvořit zcela podle sebe, využijte celou svoji fantazii. Vlastní postavu si můžete klidně i nadabovat a zosobnit se v samotné hře. Vaše postava může využívat vlastního inventáře předmětů, můžete nastavit aby určité předměty používala pro určité věci atd, možnosti jsou prostě neomezené. Délka hry není nijak omezena, stejně tak jako počet pozadí, postav, objektů a mnoho dalšího.

Na oficiálních stránkách aplikace, které jsou celé v češtině, si můžete prohlédnout hotové hry nebo jejich ukázky, je tam k dispozici i podrobný návod a také fórum. Jedná se o mocný engine, který vám v případě úspěšné tvorby může vydělávat velmi hezké peníze. Níže si můžete Wintermute Engine Development Kit stáhnout.

         (16.3MB)

Další články

Další články autora