Znáte hru mahjong?

Estimated read time 3 min read

V průběhu posledních několika let jsme mohli v Evropě pozorovat rychlé rozšíření her Mahjong – tedy deskových her, které původně pochází z Číny. V našich končinách se však lidé zaobírají spíše počítačovou variantou této původně deskové hry.

Mahjong je velmi pozoruhodná hra. Jednak se na celé řadě míst podařilo této hře vystrnadit jiné daleko oblíbenější logické hry, ale zajímavý je Mahjong také díky rozšířené legendě, jež se vztahuje ke vzniku této hry. Na mnohých internetových stránkách tak můžete najít informaci o tom, že za vznikem této proslulé hry stojí jedna z největších osobností východních civilizací, tedy samotný čínský filozof KOnfucius. Podle těchto informací se Mahjong v Číně objevil už okolo roku 500 př. n. l., a to v oblastech, kudy Konfucius cestoval. Historikové však tvrdí, že důkazy, které by spolehlivě dokládaly minulost Mahjongu, se datují pouze do 19. Století. Přesto však ani v současné době není ve věci okolo původu Mahjongu zcela spolehlivě vyřešena. Převládají například spekulace o tom, zda Mahjong není výsledkem toho, že se čínští důstojníci sloužící v době povstání Taiping nudili a ve volných chvílích tak vymysleli tuto hru.

Zaměřme se nyní na samotná pravidla této hry. Mahjong nepředstavuje typickou hru, která by vás měla zabavit na krátkou dobu. Možností, jak lze tuto hru hrát, je tedy téměř nekonečná řada. Existuje spousta způsobů a kombinací, jak můžete jednotlivé kameny ve hře poskládat. Původní stolní hra Mahjong je určena pro čtyři hráče. V počítačových verzích Mahjongu se dá počet hráčů nastavit podle aktuální situace. Nemusí vás u monitoru omezovat ani velikost hrací plochy. Běžnou součástí dnešních her Mahjong je také editor herního plánu, díky kterému může každý hráč upravit pole tak, jak mu to vyhovuje.

Na čem je tedy založen princip samotné hry? Kameny Mahjongu jsou sestaveny do obdélníkového tvaru, jejichž počet se obvykle pohybuje mezi 136 a 144. Více než 100 z těchto kamenů je dále rozděleno na kameny, na kterých jsou namalovány bambusy, kolečka a další znaky. Tyto kameny jsou poté odstupňovány čísly od jedné do devíti. Každé z čísel se objeví na čtyřech kamenech. Kromě této kategorie se v Mahjongu používají také kameny, které mají symbolizovat větry, které přichází z jednotlivých světových stran, čtyři kameny značící bílé, zelené a červené draky a někdy se setkáte i s jednotlivými ročními obdobími či čtyřmi typy květin.

Smyslem hry je postupné odebírání kamenů se stejným znakem vždy po dvou stejně tak, jako je tomu například u pexesa. Kameny společně vytváří samostatné vrstvy kamenů o několika řadách nad sebou. Úkolem hráče tedy je se co možná nejrychleji propracovat do nejspodnějších řad Mahjongu.

Další články

Další články autora