Úvod do Adobe Photoshop CS + stažení

Estimated read time 6 min read

Adobe Photoshop je grafický editační program vyvinutý a vydaný společností Adobe Systems. Adobe 2003 „Creative Suite“ byla původní verze, postupně přešla v Adobe Photoshop 8 a později byla přejmenována na Adobe Photoshop CS. Adobe Photoshop CS6 je 13. hlavní verze Adobe Photoshopu. Aktualizace v CS také vyústila v nabídku četných softwarových balíčků, které obsahují více Adobe programů za zvýhodněnou cenu.

Adobe Photoshop je vydáván ve dvou verzích: Adobe Photoshop a Adobe Photoshop Extended, s Extended je možné tvořit 3D obrazovou tvorbu, filmovou grafickou editaci a pokročilé funkce analýzy obrazu. Adobe Photoshop Extended je zahrnut ve všech tvůrčích Adobe Suite nabídkách. kromě design Standard, který obsahuje vydání Adobe Photoshop. Vedle Photoshopu CS a Photoshop Extended, Adobe také vydává Photoshop Elements a Photoshop Lightroom, kolektivně nazvaný „Adobe Photoshop Family“. V roce 2008, Adobe vydala Adobe Photoshop Express, „free web-based“ jednalo se o editační nástroj pro úpravy fotografií přímo na blozích a na sociálních sítích. V roce 2011 byl uvolněna verze pro operační systém Android a operační systém iOS.
Adobe Photoshop podporuje pouze platformy Windows a Macintosh, ale pomocí s Wine může Photoshop CS5 běžet dobře i na Linuxu.

Ukázka programu Adobe Photoshop CS

Hlavní funkce a nástroje Photoshopu

Jedná se o jeden z nejvyužívanějších softwarů pro tvorbu grafiky. Samotné okno programu je velmi přehledné, je tvořeno hlavním náhledovým oknem, horní nástrojovu lištou, levým svislým panelem nástrojů a v pravé straně lze nalézt pomocné okno. Vzhled a nástroje je možné upravovat podle vlastních preferencí. Uživatel si tak může z editoru dát pryč nástroje, které vůbec nebude potřebovat a naopak přidat nástroje, které jsou pro něj nezbytné.

Hlavními kategoriemi nástrojů jsou ořezávání a vykrojení, kreslení, malování, měření a navigace, výběr, psaní, retušování a další. U některých nástrojů si lze všimnout drobného trojúhelníčku v pravém spodním rohu, to naznačuje, že lze nástroj rozkliknout a vybrat si něco z jeho rozšíření. Zatímco se u nových verzí setkáváme se stále novými nástroji, tak ty klasické zůstávají stále, jsou popsány níže:

Ořezávání a vykrajování

Ořezávání, to je nástroj, který slouží k izolaci určitého objektu na obrázku, může se jednat o část snímku nebo jakkoliv jiné grafiky. Vykrajovací nástroj může být použit k rozdělení obrazu do různých sekcí, tyto samostatné části lze použít jako kousky designu webových stránek pro použití v  HTML a CSS. Vyříznuté nebo vykrojené části lze různě posouvat, upravovat nebo je použít do jiných orázků.

Kreslení

Photoshop obsahuje několik verzí kreslících nástrojů. Pero je nástroj, který vytvoří přesné cesty, se kterými lze manipulovat pomocí kotevních bodů. Volné pero je zase nástroj umožňující uživateli kreslit od ruky a s magnetickým  perem je možné vytvořit přesné obrysy objektů v obraze, které jsou užitečná pro izolace od pozadí.

Měření a navigace

Nástroj kapátko vybere barvu z oblasti obrazu, na kterou uživatel kliknul, je možné ji uložit do vzorku pro budoucí využití. Navigační ručička dovede posunou obraz ve všech směrech a nástroj zoom přiblíží zvolenou část obrazu.

Výběr

Nástroji pro výběr můžete provést jednořadé výběry, jednostojanové, obdélníkové a eliptické. Po kliknutí se oblast obrazu zvýrazní, tahem lze  nástroj použít k ručnímu přemístění vybraného kusu výřezu kdekoliv na plátně. Laso je podobný nástroji pro vyznačení, uživatel může provést výběr jedním kliknutím nebo i od ruky. Kromě toho může být laso použito k magnetickému a polygonálnímu výběru.

Psaní

Photoshop také poskytuje nástroje pro přidávání a editaci textu. Nástroj pro text vytváří prostor, kde může být text zadán a nástroje typu „maska“ vytvoří oblast výběru, který má tvar textu. Vždy je vytvářen vektorový text, takže symboly, písmena, barvy a čísla v různých písmech mohou být zachována i při změně rozlišení.

Retušování

Existuje několik nástrojů, které se používají pro retušování, manipulaci a úpravy fotografií, jako třeba klonovací razítko, guma, vypálení, rozmazání a rozostření. Klonovací razítko nástroj vybere část obrazu, kterou následně klonuje. Lze ho nastavit ve velikosti, průměru a neprůhlednosti. Nástroj rozmazání způsobí, že pixely v dané oblasti výběru budou rozmazány. Lze ho nastavit na mírnější progresi a použít ho pro zmírnění detailů. Guma je nástroj, který odstraní obrazové body z obrazu a kouzelná guma vybere všechny oblasti s danou barvou a vymaže je. Další nástroje dokáží například ztmavit nebo naopak zesvětlit expozici.

Shrnutí

Photoshop obsahuje další řadu nástrojů, které slouží za zmínku, nebudeme je ovšem zmiňovat všechny. Podrobné návody a tutoriály na tvorbu různých efektů můžete očekávat v pravidelné relaci. Kromě grafiky se Photoshop využívá i k editaci videí. Jestliže se rozhodnete tvořit hry nebo grafiku na profesionální nebo alespoň pokročilé úrovni, tak budete Photoshop nezbytně potřebovat. Nejedná se ovšem o Free program, ale je potřeba si ho zaplatit. Pokud si ho chcete vyzkoušet, tak si můžete stáhnout verzi, kterou budete moci používat 30 dní (než vyprší lhůta). Po vypršení je na vás, zdali si ho koupíte nebo zvolíte jiný nástroj pro práci s grafikou. Níže lze stáhnout zkušební verzi Photoshop CS8.

          (152MB)

Stažení Adobe Photoshop CS3                 Stažení Adobe Photoshop CS4

Další články

Další články autora