A4 engine – engine se vším všudy

Estimated read time 3 min read

Herních enginů není nikdy dost, a stále je nutné prozkoumávat nové a nové, a hledat ten pravý, který bude naší vývojářské práci co nejvíce vyhovovat a nabízet nám takové funkce, které pro svůj vývoj potřebujeme.

Důležité je, aby byl engine také přehledný a práce v něm nebyla roky trvající pachtění. Proto byste si o enginu, který jste se rozhodly používat, měli zjistit co nejvíce informací a usnadnit si tak velké množství práce s eliminováním nepotřebných nástrojů ve vašem novém enginu. Další výhodou je pokud narazíte na engine, který je volně dostupný, a to nejen z hlediska finančního, ale také z důvodu, že tyto enginy mají velmi často širokou fanouškovskou základnu, která vytváří mnoho užitečných návodů a dodává spousty rad a inspirací. Jedním z takovýchto enginů je i ten dnešní. Jeho jméno je A4 engine.

Tento engine je určen pro platformy Xbox 360, Playstation, počítače vybavené DirectX9 a DirectX10. Může se pochlubit širokou škálou klíčových technologií, nástrojů pro vytváření obsahu a podpůrných infrastruktur.
Reendering stojí v tomto enginu na inovativní vizualizační technologii, která je založena na lidském vizuálním systému HVS, která pracuje s vnímáním a reakcemi. Součástí je také vysoký dynamický rozsah barev HDR. Ten využívá plující desetinné čárky vyrovnávací paměti. To umožňuje mapování tónů expozice a adaptaci kamery pro tu nejlepší pozici a polohu.
Stínování umožňuje stovky světelných rámců, které lze umístit do velkých a složitých scén. Veškeré osvětlení je pak plně dynamické včetně slunečních paprsků a nebe. Engine zároveň také umožňuje použití světelných clon, které mají desítky speciálních efektů. Stíny jsou zde vykreslovány v maximální možné kvalitě. Ta zaručuje jejich optimální měkkost a správný dopad na objekty.
Velmi zdařilé je zde i vykreslování jednotlivých fází denní a noční oblohy a také počasí se svými typickými efekty. Jsou zde již předem vytvořeny také některé specifické animace, které doprovázejí chování přírody v jednotlivých denních dobách a za jednotlivých vlivů počasí.
Tak toto byla jen krátká ukázka všech možných nástrojů, se kterými můžete v tomto enginu pracovat. Byl to však jen zlomek toho, co ve skutečnosti engine umí. Proto neváhejte, a pusťte se do vytváření takových obsahů, které vás zrovna napadnou. Uvidíte, že s tímto enginem to zvládnete levou zadní.

Další články

Další články autora