Fantasy GameBook Engine dokáže vytvořit perfektní gamebook nebo textovou hru

Estimated read time 3 min read

Fantasy GameBook Engine, neboli také FGBE je velmi kvalitní program pro tvorbu textových her a gamebooků. Ty mohou obsahovat dlouhý a napínavý děj plný soubojů, RPG prvků, hlavolamů, tajemných úkolů a cokoliv jiného. Tento program je zcela zdarma, stáhnout ho lze i na této stránce, a pro práci s ním není nutné umět programovat, tzn., že si může vlastní textovou hru vytvořit úplně kdokoliv. Jednoduchý skriptovací jazyk umožní vytvoření gamebooku podle představ uživatele.

Pro vytvoření gamebook hry stačí přečíst návod a poté je to již na fantazii tvořitele. K pokročilejší tvorbě lze dosazovat i proměnné, komplexní funkce, vkládat knihovny a mnoho dalšího.

Tvorba hry: tvorba je založena na editaci textových souborů. V textových souborech se nachází celá hra. Zpočátku je možné pouze upravovat nějakou hotovou hru nebo se pustit od píky k tvorbě vlastní hry. Základem každé textové hry je psaní, výjimkou není ani FGBE, ostatní záležitosti obstará již samotný program. K tvorbě je potřeba využít svoji fantazii, je možné napsat hru zcela originálně, může jít o středověké RPG i moderní příběh plný zajímavých úkolů. Příprava na tvorbu je otázka pouze několik desítek minut než se přečte dokumentace a určí se hlavní dějová linie.

Ukázka souboje

Dokumentaci i celý program je možné stáhnout na konci článku. Hry jsou tvořeny jednoduchým skriptovacím jazykem, který dovede ovládat úplně každý. Obsahuje také ucelený systém RPG prvků jako jsou zkušenosti, inventář, zbraně, zbroje, předměty, schopnosti, kouzla, souboje a další. Uživatel si může do hry vkládat hudbu i zvuky podle své volby. Samotný program je skinovatelný a lze k němu stáhnout několik témat. Na stránkách aplikace se nachází témata, návody a dokonce i ukázkové hry.

Text se může zobrazovat na starém pergamenu

Program je od Jana Jirkovského, vytvořil vskutku velmi přínosný kousek, který je kompletně v češtině včetně návodů. Kompletní návody k vytvoření textových her najdete zde.

(2,6MB)

 

Další články

Další články autora