Kdy to všechno začalo

Estimated read time 3 min read

Počítačové hry je věc, bez které si někteří z nás nedovedou představit život. Máte však představu, kdy vůbec začaly počítačové hry psát svou historii? Abychom se to dozvěděli, musíme jít velmi hluboko do minulého století.

Rok kdy vše začalo

Za úplný začátek je považován rok 1947, kdy vznikla první hra využívající katodových trubic. První hra byla velmi jednoduchá a pracovala s osmi katodovými trubicemi, které sloužily ke stimulaci střely odpálené na cíl. Několik tlačítek pak umožňovalo měnit směr střely. Herní prvky však v té době ještě nebylo možné vykreslit, a tak to museli sami autoři dělat s pomocí tužky a průhledné fólie.

Další mezník přišel v roce 1952 a byla jím hra OXO, tedy grafická verze klasických piškvorek. Tato hra využívala technologie CRT a stále je dostupná na internetu skrze emulátor.

Zrození videohry

Samotná videohra je však v očích mnoha vynálezem Williama Higinbothama, který v roce 1958 vytvořil hru Tennis For Two. Ta byla hrána skrze dva velké ovladače a zobrazovala tenisový kurt s míčkem, který podléhal gravitaci.

Šedesátá léta byla doslova rájem pro nejrůznější profesory a žáky tehdy se rodícího oboru informatiky. Na velkých univerzitních počítačích ve svém volném čase programovali hry a vznikla tak například Spacewar!, což byla hra pro dva, kteří ovládali vesmírnou loď, a jejich úkolem bylo přežít. Tato hra byla také první, se kterou se nějak více obchodovalo a která se rozšířila do několika počítačů.

Zlatá sedmdesátá

Sedmdesátky se pak nesly ve znamení arkádových titulů a legendárních her a výrobců. Svou činnost rozjelo Atari, začali se vyrábět velké herní automaty a děti pomalu začali poznávat jak magický dokáže být svět 8-bitů. Světlo světa spatřily hry jako Space Invaders, Asteroids, Night Driver, Pacman či Galaxian.

Poté se vše rozběhlo na plné obrázky a začal zlatý věk her, který trvá v podstatě do dnes. Tak co chcete se také zapsat do této historie?

Další články

Další články autora