Tvorba deskových her: Díl II.

Estimated read time 3 min read

V minulém díle jsme si představili první tři typy deskových her. Dnes se podíváme na další. Třeba v nich najdete zajímavou inspiraci pro tvorbu svých vlastních her.


Abstraktní strategické hry
Mezi tyto hry patří například šachy či dáma. Tyto hry jsou tvořeny nejčastěji pro dva hráče, kteří mají za úkol za pomoci své strategie přelstít soupeře a tak zvítězit. Herní prvky se u takovýchto her velmi často liší a proto je nejde komplexně popsat. Místo házení kostkou či kombinaci karet je většinou určitá pozice některých kusů hry, která představuje vítězství.

Příklad: šachy, dáma, vrchcáby

1

Strategické hry
Tyto hry jsou obdobou Euro her představovaných v minulém díle, ale s mnohem těžší a propracovanější herní taktikou. Velmi významnou roli v nich hraje příběh, který určuje průběh hry. Takovéto hry většinou nutí hráče tvořit navzájem mezi sebou aliance a v průběhu hry tyto aliance opět rozbíjet. Základem těchto her je hráčův posun dopředu, tvoření aliancí a snaha o odhalení soupeřovy strategie. Hraní těchto her bývá časově velice náročné a může zabrat i několik hodin. Nejznámějším představitelem těchto her je hra Risk

Příklady: Risk, Battlestar Galactica,Twilight imperium

2
Karetní strategické hry
Tyto hry se zakládají na strategii, kde karty představují hlavní herní prvek. Tyto hry se od sebe velice často liší, ale většinou v nich bývá prvek charakteru nebo zakládání budov, kdy hráči získávají pomocí karet bonusy či schopnosti. U těchto her se často objevuje prvek štěstí a náhody. Cíle těchto her jsou také různorodé. Můžou být v podobě určitého počtu získaných bodů, odstranění protihráče, či vyčerpání určité sady karet. Do těchto her nepatří hry typu poker, jelikož postrádají příběhovou linku hry. Nepatří sem ani deck a budovateské typy karetních her, protože ty se díky své popularitě dostaly do vlastní kategorie.

Příklady: Uno, Bang, 7 divů

3

Předtím než začneme vytvářet samotnou hru je důležité říci si, že tvorbu takovýchto her nelze zhustit do jednotlivých postupů, které musíte dodržovat. V dalších pokračováních tohoto článku Vám nabídneme jen určitý nástin postupu, ale veškerá práce bude spočívat hlavně na Vaší hlavě a Vaší schopností vytvářet takovouto hru. Příště si tedy povíme něco o nápadech a jejich realizaci.

Další články

Další články autora