Game Maker – Úvod a stažení

Estimated read time 3 min read

Je vzácný člověk ten, kdo říká, poté co si zahrál dobrou hru „Chci si vytvořit také něco takového!“, je však ještě vzácnější, když uspěje. Programování her je velmi těžké a potřebné dovednosti jsou různé – kódování, design, výtvarné umění, hudba. Game Maker 7.0 je mocný nástroj, který dělá hodně pro „zvedání těžkých břemen“ za vás, což vám umožní zaměřit se na gameplay a tvořivost namísto složitého kódování.

Několik výhrad: V této části nebudete dělat další Halo, WoW, nebo Grand Theft Auto v této. Je to nástroj pro relativně základní 2D hry, které nemají všechny nejmodernější funkce, fyzikální realtime motory a tak dále. To ovšem neznamená, že nemohou být použity pro komerční hry – „casual“ hry, jako ty, které proslavily PopCap. Mohou být vyrobeny s použitím nástrojů zde, například jako široká škála RPG her, stříleček, logických a rolovacích her. Dovednosti získané pomocí tohoto nástroje, tedy – logika, level design, ladění, a tak dále – jsou užitečné ve všech game designech, pokud má tedy někdo zájem o odbornou práci, tak by toto byl dobrý první krok.

Na nejjednodušší úrovni, není zapotřebí žádné kódování. Můžete jednoduše vytvářet objekty (například míče), pozadí (např., bludiště Pac-Man) a vytvořit chování od jednoduchých nabídek možností – například dát míč přechodně na náhodné místo, když na něj kliknete. Game Maker shrnuje nejběžnější činnosti a interakce, takže nemusíte znát kód pro základní jádro hry. Chcete-li vytvořit opravdu zajímavé nebo originální hry, tak musíte použít Game Maker Language, nebo GML.

GML je poměrně jednoduchý jazyk s obvyklými logickými konstrukcemi (smyčky, větvení, funkce, a tak dále), stejně jako nástroje, které se přímo odkazují na objekty ve hře a speciální příkazy pro manipulaci s mnoha objekty najednou. Některé z funkcí jazyka, jako je úvodní obrazovka, jsou k dispozici pouze v 20 dolarové verzi Pro Game Maker.

Máte-li zájem o programování her – a realistické očekávání – Game Maker je výborný nástroj.

Game Maker si můžete stáhnout ZDE

Verze pro MAC je ZDE

Další články

Další články autora