Kodu Game Lab je herní engine určený pro úplné začátečníky

Estimated read time 4 min read

Kodu Game Lab je pravděpodobně jeden z nejjednodušších enginů pro vytvoření vlastní hry. Je určen i pro všechny věkové skupiny a díky jeho jednoduchosti v něm tvoří například i školáci. Engine je vydaný přímo Microsoftem a lze v něm vytvořit jednoduché hry pro Windows i Xbox. Pro vytvoření hry stačí používat pouze myš.

Tento engine je vhodný pro úplné začátečníky, takže pokud jste ještě nikdy žádnou hru nevytvořili, tak je tento engin pro vás ten nejvhodnější. Proč je práce s ním vlastně tak jednoduchá? Je to tedy především proto, není nutné umět programovat a také proto, že menu je zde uspořádané tak, že by se v něm vyznalo i malé dítě, je s obrázky a ještě k tomu popsané. Jednou z velkých výhod je, že je zcela zdarma a také to, že je vydaný od samotného microsoftu, takže nebudete mít problémy s kompatibilitou pro Windows XP, Vista a 7. Níže se podívejte na jednoduchou ukázku snadné tvorby v tomto enginu.

Jaké hry je možné si zde vytvořit? Jde tedy především o arkády, střílečky, RPG, závodní hry, simulátory a podobné hry, je zde možné si trochu pohrát s vlastní fantazií. Jak již bylo řečeno, tak není třeba umět programovat, používají se zde akorát příkazy WHEN–DO a IF-THEN. Program je často používán na amerických středních školách, kde se mladí studenti snaží vytvořit kreativní hru, nejlepší student vždy vyhraje nějakou zajímavou cenu. Ostatně, když budete pilní, tak i na tomto portálu budete moci vyhrát zajímavé ceny :).

Lze vytvořit velmi přátelské prostředí

Prostředí her je většinou přátelské a nenásilné, je to právě díky zaměření pro mladé vývojáře a začátečníky. Hry vytvořené v tomto enginu bývají vělmi zábavné, mohou to být i závodní hry, mnoho uživatelů rádo tvořilo například závody z olympiády 2012. Ve hře lze používat různe roboty, lze snadno nastavit aby hráč sbíral různé předměty, za které bude mít body atd. Ačkoliv to zní téměř neuvěřitelně, tak pro vytvoření hry vám postačí i myš. Aby jste byli v obraze, tak níže je zobrazeno „programování“, zvládne to i malé dítě za pomoci myši.

Primitivní skriptování pomocí obrázků

Ale nyní velký pozor! To, že se jedná o engine, ve kterém se hry tvoří snadno i pro úplné začátečníky ještě neznamená, že tu nemůžete vytvořit velmi kvalitní hry. Nejenom, že zde můžete vytvořit dlouhé, zábavné a napínavé hry, ale dokonce nejste omezeni velikostí světa, který může být libovolně velký. Po práci s tímto enginem zjistíte, že je tvorba her vlastně velmi snadná a že vám nic nebrání v tom vymýšlet stále lepší a lepší hry, které vás dovedou na kvalitní vývojářskou úroveň. Níže se podívejte na video, ve kterém můžete vidět jednoduché RPG vytvořené právě v Kodu Game Lab, dokonce i Vy byste měli zvládnout vytvořit takovouto hru během krátké doby.

Princip tohoto enginu je stejný jako u všech ostatních, dostanete předpřipravené projekty, které pouze upravujete, hru je zde možné vytvořit i do 15 minut. Jedná se o nejjednodušší dostupný engine, doporučuji začít právě s ním. Stačí aby jste program otevřeli a vyzkoušeli si práci s ním aby jste pochopili, že i vy se můžete stát vývojáři. Engine je navíc stále aktualizován  a neustále přibývají nové druhy her, které stačí upravit a použít. Kodu Game Lab si můžete stáhnout níže.

         (192MB)

Join the Forum discussion on this post

Další články

Další články autora