Tvorba her v Adventure Game Studio – 4. část

Estimated read time 3 min read
Program AGS, aneb Adventure Game Studio, je určen v první řadě ke tvorbě klasických spritových nebo kreslených 2D adventure her provedených v typickém klikacím rozhraní a to takovém, jaké znáte třeba z adventur ze série o Indiana Jonesovi či Monkey Islandu. Při troše snahy se z něj určitě dají vyždímat vpravdě neuvěřitelné věci.
 
Poté, co jste si ujasnili, zda dáte přednost hře 8, 16 či 32bitové (nastavuje se vlevo nahoře v „Game Settings“ objevivším se po klepnutí  na „General Settings“ v Projektovém Stromě vpravo), je na čase určit také její rozlišení. Jestliže chcete zůstat u VGA klasiky (jako hry typu Indy III. a IV. či série Monkey Island I. a II.), vyberte / ponechte tedy výchozích 320 x 240 pixelů. Platí ale, že čím více grafiky, tím bude i vaše hra náročnější na systém – to dnes není moc směrodatné, ovšem, jemnější grafiku a textury bude vyžadovat určitě.
Tvorba první místnosti
 
Tak, máme za sebou základní nastavení a nejdůležitější rozhodnutí, je na čase vrhnout se do tvorby první místnosti. V AGS je totiž vše dělené na místnosti, mezi nimiž se hráč pohybuje a řeší problémy a hádanky. Z programátorského hlediska jsou místnosti takové prostory, jenž mají vždy vlastní unikátní pozadí, Hotspoty (jakási „akční místa“) a objekty.
 9
V Projektovém Stromě listujte směrem dolů a to tak dlouho, dokud se neobjeví záložka „Rooms“. Klepněte na „Rooms“ pravým tlačítkem myši, zvolte z kontextového menu „New Room“ a pak se opět podívejte do Projektového Stromu – pod místnostmi se nám objevila „1:“ a na ní znak plus (jako že se dá rozbalit). Poklepejte na ni vzápětí, čímž byste hned měli jedničku rozbalit, no a ještě v jejím rámci zvolte „Edit Room“ pro zahájení jejích úprav.
 10
Nepochybně vám po výše jmenované akci neunikne, že se vlevo od vás otevřelo obří prázdné okno vyplněné černou barvou, tak to je prosím pozadí dané místnosti.
Otevřené editační okno „Edit Room“ nabízí celkem čtyři oblasti:
1. Background Selection – Tato volba vás nechá pracovat s importy a obecně pozadími.
2. Room Parts – Seznam věcí v místnosti, které si jeho prostřednictvím můžete aktivovat a snáze je vidět / najít.
3. Room Background Preview – Zde je k náhledu pozadí, jaké jste si pro místnost vybrali.
4. Properties – Jak je obvyklé v celém AGS (a vlastně i veškerém vizuálním programování dnes), zde nastavujete vlastnosti vlevo vybraných objektů.
Pojmenování místnosti
Začněte zde tím, že své místnosti dáte popisku. Tato slouží v nynější fázi programování hlavně k tomu, abychom si lépe zapamatovali, o jakou místnost jde (tuto popisku totiž herní engine vůbec nebere do jakýchkoliv úvah). Klepněte tedy vpravo dole na vlastnost „Description“ a nějak si ji nazvěte. A poté si ještě povšimněte, že se Projektový Strom vždy hned upraví podle řečeného popisku.

Další články

Další články autora