PSPad je univerzální kódovací editor zdarma

Estimated read time 3 min read

PSPad je oblíbený český kódovací editor, který podporuje přes 30 vývojových prostředí. Jeho hlavním znakem je jednoduchost, díky, které je vhodným nástrojem pro začínající a pokročilé programátory. Program je ke stažení zdarma, můžete ho stáhnout na konci příspěvku. Je vhodný také pro uživatele, kteří si potřebují napsat webové stránky i pro ty co programují a potřebují IDE pro svůj kompilátor.

Téměř pro každého programátora je PSPad absolutní základ v programování. Tento freeware program podporuje velké množství programovacích jazyků a zároveň má velmi přehledné uživatelské prostředí. PSPad nabízí možnost zvýraznění syntaxe při editaci a zároveň připomíná jednoduchý poznámkový blok.
Hlavní okno programu PSPad
 V programu lze nalézt šablony pro HTML, PHP, Pascal, JScript, VBScript, MySQL, MS-Dos, Perl a další. Uživatel může pracovat s vlastními projekty. Podporována je dokonce i práce ve více dokumentech současně s možností uložení rozdělané práce. Lze zaznamenávat makro s možností uložení a načtení z disku. Text v souborech je možné mezi sebou porovnávat, rozdíly jsou následně barevně vyznačeny. Uživatel může používat velké množství zvýrazńovačů textu, syntaxe se zvýrazňují s automatickým nastavením podle typu souboru. Program dokáže automaticky opravovat chyby a zobrazovat inteligentní interní HTML náhled pomocí Internet Exploreru nebo Mozilly.

 

Ovládání programu je snadné a přehledné

Samozřejmostí je i plnohodnotný HEXA editor a přímé odeslání souboru na disketu (jako obsahu e-mailu nebo příloha e-mailu). Program dokáže definovat externí programy, ve kterých je možné soubor i otevírat. Dále je podporován přímý tisk kódu a export do formátů RTF, HTML, XHTML a TEX. HTML kód lze přeformátovat a komprimovat, velikost tagů je možné změnit neb je zcela odstranit. Uživatel má možnost pracovat se dvěma soubory současně v rozděleném okně s možností synchronizace posuvu. PSPad je plně kompatibilní s operačním systémem Windows a lze ho stáhnout zdarma, níže.

         (3.8MB)

Další články

Další články autora